(Zdroj: Nový Čas)
Alergie sú považované za jednu z najčastejších civilizačných chorôb. Napriek tomu, že alergiou v nejakej forme trpí takmer každý druhý človek, len málokto vie, ako to s nimi vlastne je.
1. MÝTUS: Veľa očkovania škodí
Nepriatelia očkovania argumentujú nežiaducimi účinkami, oslabovaním imunity a nárastom budúcich alergií. Imunita sa očkovaním, naopak, posilňuje. A čo sa týka rizika vzniku budúcich alergií: Naozaj necháme dieťa prekonať nebezpečnú žltačku typu B len preto, aby sme znížili riziko alergie?
2. MÝTUS: Všetky lieky proti alergii spôsobujú malátnosť
Protialergické lieky mali naozaj kedysi vedľajšie účinky - zníženú sústredenosť a ospalosť. Dnes však máme tabletky novej generácie, pri ktorých sú tieto účinky oveľa miernejšie. Okrem toho, že v predpísanej dávke neuspávajú, navyše nezaťažujú pečeň a pôsobia aj protizápalovo.
3. PRAVDA: Alergie sa vyskytujú viac v mestách
Je to spôsobené najmä viac znečisteným životným prostredím, prítomnosťou rôznych chemikálií v ovzduší, vyššou hladinou stresu, ale napríklad aj pobytom v klimatizovaných priestoroch. Príkladom je bratislavská časť Petržalka, kde počet alergikov za posledných 25 rokov narástol takmer šesťnásobne.
4. PRAVDA: Keď sú rodičia alergici, budú aj deti
Alergici majú 70-percentnú šancu, že ich deti alergiu zdedia. U detí s kožným ekzémom je zvýšená pravdepodobnosť neskoršieho vývinu astmy. Toto riziko sa však môže znížiť včasnou liečbou, preto treba čo najskôr vyhľadať alergológa.