SHUNQING - Zmätočné domáce úlohy denno-denne bombardujú sociálne siete a pletú užívateľov zložitosťou a nejasnou definíciou. Nie je to inak ani v prípade domácej úlohy určenej pre deti základnej školy v čínskom okrese Shunqing na severe krajiny. Vyhlásenie miestnych pedagogických úradníkov ohľadom sporného zadania matematického príkladu však šokuje verejnosť viac ako samotná úloha.
Matka je zúfalá z domácej úlohy jej dcéry (7): Dokážete vyriešiť tento nepochopiteľný rébus?
Piataci na základnej škole v čínskom Shunqingu sa poriadne vytrápili s domácou úlohou z matematiky, ktorá svojím zadaním pripomína psychologické vtipy plné zvratov a nejasných asociácií. V prípade úlohy pre jedenásťročné deti však šokuje aj postoj pedagogických pracovníkov, ktorí tvrdia, že podobnými úlohami chcú dosiahnuť, aby žiaci pri ich riešení zapojili nielen matematické myslenie a na celú vec nazerali aj z iného uhla pohľadu. A tak piatakov a ich rodičov zaskočila slovná úloha plná domácich zvierat, do ktorej sa nečakane zamotá vek kapitána.
„Ak by bolo na palube lode 26 oviec a 10 kôz, koľko rokov má kapitán lode?“ znelo zadanie domácej úlohy. Zmätení rodičia hľadajúci spojitosť medzi jednotlivým počtom kusov zvierat a vekom kapitána si spočiatku mysleli, že ide o tlačovú chybu. Niektorí dokonca požiadali o pomoc pri riešení užívateľov sociálnej siete, ktorí boli zo všetkého rovnako dezorientovaní ako samotní rodičia. To však ešte netušili, že vysvetlenie kompetentných odborníkov ich zmätie ešte viac.
„Zadanie nebolo chybné. Išlo o to, aby úloha nebola iba matematická,“ takto charakterizovali slovnú úlohu z matematiky pedagogickí pracovníci. Neúspešným a nedôvtipným riešiteľom zároveň odporučili, aby pri riešení podobných príkladov používali aj primeranú dávku tvorivosti a nepozerali sa na celú vec iba z pohľadu číslic. „Keďže na riadenie lode je potrebné dosiahnutie dospelosti, kapitán musel mať aspoň 18 rokov,“ znela správna odpoveď.
Vo svojom vyhlásení zašli ešte ďalej pracovníci okresného vzdelávacieho oddelenia v Shunqingu, ktorí podobné zadania domácich úloh odôvodnili potrebou podpory kreativity u detí. Podľa nich tradičné učenie ubíja v žiakoch tvorivosť a je čas, aby nové metódy pomohli deťom dostať sa z akejsi ulity tradícií a jednosmerného pohľadu na problém. Ich vyhlásenie napokon nakoplo kreatívnu diskusiu na sociálnej sieti.
„Ak už chceme byť presní a viesť deti k správnemu riešeniu, mali by sme si uvedomiť, že celková hmotnosť spomínaných oviec a kôz by mohla byť asi 7 700 kg,“ reagoval na vyhlásenie pedagogických pracovníkov jeden z užívateľov. „Ak chcete v Číne riadiť loď s nákladom väčším ako 5 000 kg, potrebujete po získaní povolenia päť rokov praxe. Keďže minimálny vek na jeho získanie je 23 rokov, kapitán lode musel mať aspoň 28 rokov.“