PARÍŽ - Ak sa púšťame do diéty trvajúcej strednú až dlhšiu dobu, potom je lepšie radiť sa s lekárom a nechať sa podporovať svojím okolím. Píše o tom francúzsky týždenník L'Express.
Vieme, ako treba odolávať vlčiemu hladu: Takto si treba naplánovať svoj jedálniček
V roku 2010 zverejnila francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a práce dokument, v ktorom hodnotí riziká spojené s odtučňovacou kúrou. Varovala pred škodlivými dôsledkami na ľudské zdravie, na ktoré sa nemôže zabúdať. Odporúča, aby človek nezačínal držať diétu sám a poradil sa s lekárom, lebo každý má špecifické potreby v závislosti na veku, na požadovanom úbytku na váhe či na fyzických aktivitách.
Základné pravidlo, teda dodržiavať diétu a cvičiť, je príliš všeobecné. Praktický lekár či nutričný poradca bude skôr zdôrazňovať vyváženú stravu prispôsobenú jednotlivcovi než diétu samu. "Aby sme mohli začať s účinnou diétou, je potrebné urobiť akýsi prieskum. Je nevyhnutné vyhodnotiť potreby každého, pretože každý človek je iný," hovorí nutričná poradkyňa Florence Foucautová a upozorňuje, že diéty na internete nie sú vhodné pre každého, pretože každý má iné potreby.
"Cieľom je vysvetliť, ale aj motivovať. Ak začneme diétu bez dohľadu, vystavujeme sa riziku, že jej výsledky čoskoro pominú. Nutričný poradca môže pracovať na zmene spôsobu stravovania v dlhodobej perspektíve. Bez poradcu sa po ukončení diéty vraciame k pôvodnému spôsobu stravovania, ale to nie je náš zámer," hovorí Foucautová.
"Vysvetľujem často ľuďom, že je lepšie zjesť plnohodnotné jedlo, aby nemali o dve hodiny hlad a nevrhali sa na tučné a sladké výrobky. Kto drží diétu sám, môže tiež riskovať nedostatok vitamínov a minerálov," zdôrazňuje Foucautová.
Stále viac profesionálov v obore zaujíma rozšírený prístup zahŕňajúci rôzne aspekty, ktoré sa podieľajú na nadváhe: biologické mechanizmy zapojené do regulácie váhy, ale aj psychické (keď človek pri niektorých negatívnych emóciách hľadá uspokojenie v jedle) a zmyslové aspekty, kedy sa regulačné mechanizmy prejavujú pocitmi hladu a sýtosti. Odborník tiež môže pomôcť zvýšiť toleranciu voči citovej deprivácii, čeliť impulzívnej konzumácii potravín a posilniť sebaúctu a sebadôveru.
Dôležité je nestrániť sa spoločnosti. Ak priateľov a rodinu upozorníme na to, že začíname diétu, umožní nám to získať ich podporu a pomoc. V reštaurácii alebo pri večeri s priateľmi je vždy možné zvoliť si odľahčenú porciu. Diskusia umožní získavať skúsenosti a dostávať rady od iných.
"Dávam rady, ktoré sú dobré pre celú rodinu. Radím rodičom, aby pripravovali rovnaké jedlo pre všetkých, ale každému prispôsobili veľkosť porcie a pomer jednotlivých surovín," hovorí Foucautová. Napríklad človek, ktorý chce znížiť kalorický príjem, si môže dať polievku a kurča, deti si k tomu môžu dať porciu škrobovín. "Diskutujeme o každej problematike, napríklad o rodinnom jedle alebo niekoľkotýždňovej ceste," dodáva Foucautová.