BRATISLAVA - Najkrajšie sviatky roka sa blížia čoraz rýchlejšie a dôležitou otázkou, ktorú si každý rok kladú Slováci, je aj vianočný stromček. Živý či umelý? To je otázka!
Aj keď sa často hovorí, že umelý stromček je lepšou voľbou ako z hľadiska finančného, tak aj ekologického. Kúpou živého vianočného stromčeka totiž chránite prírodu a zlepšujete životné prostredie.
Ponúkame desať dôvodov, prečo je živý stromček v konečnom dôsledku lepší:
1. Vďaka dopytu po vianočných stromčekoch je len v USA a Európe je aktuálne vysadených viac ako 850 miliónov stromov. Každoročne sa pre účely predaja vyrúbe len 10% z nich.
2. 850 miliónov vianočných stromčekov vyprodukuje dennú spotrebu kyslíka pre takmer 20 miliónov obyvateľov.
3. Vyrúbané stormy sa ihneď nahrádzajú a vysádzajú sa nové stormy. Na mieste každého vyrúbaného stromu sa nasledujúcu jar vysádzajú 2-3 sadenice mladých stromčekov (jeden stromček sa nechá dorásť do väčšej výsky, zvyšné sú vyrúbané v mladšom veku).
4. Kedže sa dopyt stále zvyšuje, aj počet zasadených stromov narastá.
5. Kým živý stromček je po použití využiteľný ako krmivo či palivo, umelý po dopoužívaní končí na skládkach odpadu, kedže je vyrobený z nerecyklovateľných materiálov.
6. Pri výrobe umelého stromčeka je vypúšťaných do ovzdušia množstvo CO2 a iných škodlivých látok.
7. Priemerná životnosť umelého stromčeka je len 6-8 rokov, kým skončí na skládke.
8. Je 85% šanca, že umelý stromček bol vyrobený v Číne, Kórei či Taiwane.
9. Len v USA a Európe poskytuje priemysel na pestovanie vianočných stromčekov viac ako 150-tisíc trvalých pracovných miest a množstvo sezónnych pracovných miest.
10. Stromy pestované ako vianočné stromčeky dorastajú do najbežnejšej predajnej výšky až 15 rokov, kým bežný strom do tejto výšky dorastá len necelých 10 rokov. Vianočné stromčeky preto ďaleko dlhšie skvalitňujú životné prostredie.