BONN - Deň pred regionálnymi voľbami v Šlezvicku-Holštajnsku 12. septembra 1987, publikoval Der Spiegel materiál, ktorý začal Barschelovú aféru, jeden z najväčších politických škandálov v povojnovom Nemecku. Správa obsahovala závažné obvinenia proti tamojšiemu premiérovi Uwe Barschelovi.
V USA to vrie! Najväčší škandál od nástupu Trumpa: Začiatok jeho konca, nový Watergate
Kresťanský demokrat mal podľa nej prinútiť svojich kolegov, aby sledovali socialistického výzvateľa Björna Enghmona a pokúsili sa ho zdiskreditovať. Okolnosti nemeckej obdoby slávnej americkej aféry Watergate zostávajú nejasné až dodnes.
Uwe Barschel, ktorý bol v tom čase považovaný za rastúcu hviezdu CDU, za muža s dobrými kontaktmi a príkladného otca, na tlačovej konferencii všetko emocionálne poprel. Začiatkom októbra odstúpil na nátlak vlastnej strany z čela vlády a odcestoval na dovolenku. 10. októbra odišiel do Ženevy, kde mal stretnúť niekoho, kto mu sľúbil informácie o tejto záležitosti.
Video nie je vhodné pre maloletých divákov!
O deň neskôr ho v hotelovej izbe našli dvaja reportéri magazínu Stern. Ležal mŕtvy, úplne oblečený vo vani. Švajčiarske orgány oznámili, že spáchal samovraždu. Všetko sa zdalo byť jasné - Barschel sa predávkoval liekmi, pretože nemohol uniesť svoju vinu.
Prípad Barschel otriasol dôverou v politiku, ale maslo na hlave zostalo aj novinárom, ktorí odmietli dodržať prezumpciu neviny. Mnohé otázky zostávajú nevyriešené dodnes, najmä okolnosti Barschelovho úmrtia.