PARÍŽ - Francúzski archeológovia pravdepodobne objavili staroveké rímske mesto, ktoré sa stratilo z mapy sveta na viac ako 2000 rokov. Bolo známe iba jeho meno Ucetia, no mnohí ľudia spochybňovali jeho existenciu. Prieskumníci teraz odokryli vo vnútri osídlenia komplexnú sieť budov, no unikátne sú predovšetkým dlažobné kocky, ktoré vytvárajú zložité mozaiky s postavami lesných zvierat.
Vedci len bezradne krútia hlavou: VIDEO V Číne našli záhadnú hrobku
"Pred našou prácou sme vedeli, že tu niekde existovalo rímske mesto s názvom Ucetia len preto, že jeho meno bolo uvedené na kamennej doske v Nimes spolu s ďalšími 11 menami rímskych miest v tejto oblasti," uviedol Philippe Cayn z francúzskeho Národného inštitútu pre preventívny archeologický výskum pre IBTimes.
Neexistoval o ňom žiadny dôkaz až do momentu, kedy archeológovia začali minulý rok prehľadávať 4000 m2 pozemok, na ktorom sa v dnešnom meste Uzes na juhu Francúzska mala postaviť internátna škola a jedáleň. Tímu sa podarilo odokryť osídlenie, kde žili ľudia od prvého storočia pred naším letopočtom do siedmeho storočia nášho letopočtu.
Historik tvrdí, že urobil najväčší objav v kresťanskej histórii: Reálna tvár Ježiša na FOTO
Archeológovia sa dopátrali k pozostatkom budov vo vnútri opevnenia Ucetie, napríklad k starovekej pekárni. Najviac však na nich zapôsobili mozaiky z dlaždíc, o ktorých sa predpokladá, že kedysi tvorili podlahu veľkej stavby. Farebné kamene vyobrazujú geometrické tvary, ale aj lesné zvieratá v neuveriteľných detailoch.
Stavba s rozlohou 250 m2 je považovaná za jednu z prvých stavieb v meste. Mozaika je pôsobivá svojou veľkosťou, dobre zachovaným stavom a najmä motívmi. Takto prepracovaná dlažba bola typická pre Rimanov v 1. a 2. storočí, no v tomto prípade sa prekvapivo datuje do ešte skoršieho obdobia. Vykopávky budú pokračovať do augusta tohto roka.