WASHINGTON - Pred 54 miliónmi rokov sa klíma na Zemi dramaticky zmenila. Globálne oteplenie prinútilo dinosaury, aby sa prispôsobili novým teplotným podmienkam. Vedci teraz špekulujú, čo by sa o stovky rokov neskôr mohlo udiať s ľudským druhom, keby čelilo podobnému scenáru.
Výskumníci z USA upozornili na adaptáciu, ktorá pred 54 miliónmi rokov „zmenšila“ dinosaury v dôsledku globálneho oteplenia. Niečo podobné by sa mohlo stať aj s ľudstvom, uvažujú niektorí z nich. Po tom, ako v minulosti na Zemi nastalo drastické zvýšenie teploty, sa museli niektoré druhy cicavcov vyrovnať s nedostatkom potravy.
Úchvatné VIDEO z ľadového ostrova: Dovolenka Slovákov sa zmenila na boj o záchranu planéty
Podľa vedcov prinútilo globálne otepľovanie cicavce k eliminácii veľkosti dvakrát v histórii planéty. Profesor Philip Gingerich z Michiganskej univerzity si podľa MailOnline myslí, že ľudstvo môže čakať podobný údel. Ak sa však budeme nachádzať dostatočne vysoko v potravinovom reťazci, zmeny môžu byť nepatrnejšie. „Trpasličí vzrast“ sa totiž viac dotýkal bylinožravcov ako mäsožravcov.
Zachrániť nás môže inteligencia
Hlavná autorka vedeckej štúdie, Abigail Carroll, však namieta, že globálne otepľovanie sa výšky človeka nedotkne, pretože máme kontrolu nad životným prostredím. Dokážeme si vytvoriť úkryt, v ktorom je nižšia teplota, používame klimatizáciu, keď je nám horúco, alebo sa jednoducho odsťahujeme na chladnejšie miesta.
Výskumníkom je už dlho známe, že niektoré cicavce ako primáty, kone a jelene, zvyknú byť v období vyšších teplôt vzrastovo nižšie. Nie je vylúčené, že klimatické zmeny v budúcnosti prinútia viaceré druhy zvierat k znižovaniu objemu veľkosti, ak bude trend globálneho otepľovania pokračovať. Štúdiu vedci publikovali v odbornom magazíne Sience Advances.