SAN DIEGO - Asi sa nedozviete nič nové, keď povieme, že coca-cola a ďalšie energetické drinky negatívne vplývajú na naše zdravie, najmä na zuby. Nedávny experiment to len potvrdil. Vykonal ho mladý zubár, ktorého výsledky priam šokovali. A budú aj vás.
Profesor Clive McCay z Cornellovej univerzity v roku 1950 uskutočnil zaujímavý experiment, ktorým chcel upozorniť americkú verejnosť na negatívne účinky konzumácie Coca-Coly. Na noc ponoril zub do pohára s týmto sladkým nápojom a ráno zistil, že úplne zerodoval. Neskôr vyšlo najavo, že to nebola tak celkom pravda a trvá omnoho dlhšie, než by sa zub rozpadol. To samozrejme ale neznamená, že pitie coly je zdravé.
Rozsah účinkov pitia sladkých nápojov sa rozhodol ilustrovať zubár Tom Bierman z dentálneho štúdia v americkom San Diegu, a to priamo na svojich, teraz už bývalých zuboch. Pred niekoľkými rokmi mu odstránili osmičky a on si ich odložil na pamiatku. A teraz to zužitkoval, keď s nimi vykonal pokus. Jeden zub dal do fľaše s energetickým drinkom, druhý zas do coly, tretí do diétnej coly a posledný do pohára s obyčajnou vodou. Nechal ich tam takto dva týždne. O výsledku svojho experimentu potom informoval na medicínskej stránke Figure1.com.
Čo zistil?
Keď sa Tom pozrel uplynutí tejto doby na zuby, ostal ohromený. Osmička ponorená v normálnej cole sčernela. Tá v diétnej Coca-Cole rovnako, ale nie až do takej miery. Najhoršie však dopadol zub v energetickom drinku. Jeho sklovina sa úplne rozpadla a vyzeral ako hrdzavý. Ten v energetickom nápoji s cukrom bol takisto zničený, ale o niečo menej.
Experiment tak dokázal, že energetické nápoje predstavujú pre zubnú sklovinu, najtvrdšiu látku v ľudskom tele, hotovú pohromu. Keď ich človek pije pravidelne, rozožierajú ju, v dôsledku čoho potom prestane chrániť zubovinu. Zub sa potom stáva citlivým, bolestivým a taktiež viac náchylným na tvorbu kazu. "Energetický nápoj mal na sklovinu deštruktívnejší dopad než cola. Ešte znepokojujúcejšie je to, že išlo o nápoj bez cukru," poznamenal Bierman.