LONDÝN - Ekológovia porovnávali 135 krajín sveta v miere ich toxicity vo vzťahu k planéte Zem. Všetky krajiny hodnotili na základe piatich enviromentálnych faktorov: spotreba energie na jedného obyvateľa, emisie oxidu uhličitého zo spaľovania palív, úroveň znečistenia ovzdušia, úmrtia spôsobené znečisteným vzduchom a produkcia energie z obnoviteľných zdrojov. Pozrite sa, ako obstálo Slovensko.
Odborníci považujú za „najtoxickejšiu“ krajinu sveta Saudskú Arábiu. Za ňou nasleduje Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Turkménsko, Líbya, Kazachstan a nakoniec Trinidad a Tobago. Najmenej svet znečisťujú zostupne Keňa, Tanzánia, Etiópia, Mozambik, Kamerun, Zambia, Indonézia, Zimbabwe, Brazília a Kongo.
Žijete pri rušných cestách? Hrozí vám vážna choroba, varujú experti
Zostavovatelia zoznamu čerpali údaje z Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Klimatické zmeny by podľa expertov mohli mať katastrofálne následky, preto by sme varovania vedcov mali považovať za alarmujúce. Rok 2016 bol oficiálne najteplejším za posledných 115 rokov.
V rámci Európy patrí podľa odborníkov k druhým najväčším znečisťovateľom aj Slovensko, vrátane Česka. Podobne je na tom Bielorusko či Rusko. Z priloženej mapy súčasne vyplýva, že najviac v Európe znečisťuje vzduch Luxembursko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. Najmenej európsky vzduch znečisťujú Španielsko, Portugalsko a Švédsko.
An interesting map from The Eco Experts shows the most toxic countries in the world.