NEW YORK/LONDÝN - Compassion in World Farming, charitatívna organizácia so sídlom v USA, zverejnila na portáli YouTube video, ktorého cieľom je vzdelávať verejnosť o "bielych pruhoch" v surovom kuracom mäse. Čo teda podľa nej pre spotrebiteľa znamenajú?
Slovensko zasiahla najväčšia epidémia vtáčej chrípky! Odborníci radia, toto musíte vedieť
Kuracie mäso je chudé, všestranne využiteľné a údajne aj zdravé. Ale v dôsledku meniacich sa postupov v chove hydiny, biele mäso nemusí byť také dobré pre nás, ako to bolo kedysi. Aspoň to tvrdí Compassion in World Farming, ktorá si kladie za cieľ skoncovať s veľkochovmi.
Podľa nej sú biele pruhy dôsledkom zvýšeného množstva tuku, ktoré obsahuje mäso vtákov držaných na priemyselných farmách. Chovatelia musia produkovať mäso v masovom meradle, čo znamená, že rast hydiny urýchľujú a zväčšujú a potom sú kurčatá tučnejšie.
Štúdia texaskej a arkansaskej univerzity dospela v roku 2016 k záveru, že množstvo bielych pruhov v posledných rokoch vzrástol. Vedci zistili, že sú prítomné v 96 percent z 285 vtákov, ktoré boli testované.
Podľa výskumníkov tukové pásy negatívne ovplyvňujú kvalitu mäsa, pretože nie je také mäkké a neabsorbuje rovnako marinádu. Štúdia sa však uskutočnila v USA, kde nie sú poľnohospodárske normy rovnaké ako v Európe.
Kuracie mäso je vo všeobecnosti výborným zdrojom chudých bielkovín, za predpokladu, že ich nezničíte napríklad vyprážaním. Obsahuje aj vitamíny skupiny B, železo a vitamín B12.
Hovorca National Chicken Council sa pre BuzzFeed vyjadril, že biele pruhy má len "malé percento kuracieho mäsa" a "nevytvárajú žiadne obavy v súvislosti so zdravím alebo bezpečnosťou potravín pre ľudí". Taktiež vraj nijako negatívne neovplyvňujú zdravie kurčiat.
Compassion in World Farming bola podľa portálu thesun.co.uk založená v roku 1967 britským farmárom, ktorý bol zhrozený z vývoja moderných, intenzívnych veľkochovov.