SYDNEY - Ak ste si mysleli, že poznáte všetky svetové kontinenty, mali by ste svoje vedomosti trochu prehodnotiť. Vedci sa totiž domnievajú, že našli pozostatky dávneho územia, ktoré dnes leží na dne Indického oceánu medzi Indiou a Madagaskarom.
Odborníkov prekvapovalo, prečo niektoré časti Indického oceánu majú silnejšie gravitačné pole, ako ostatné, čo ich viedlo k domnienke, že tu musí byť silnejšia zemská kôra, a teda že ku dnu klesli úlomky nejakej horniny.
Jedným z takýchto miest bol práve Maurícius. V roku 2013 Lewis Ashwal z University of Witwatersrand v Južnej Afrike a jeho kolegovia uviedli, že tento sopečný ostrov "sedí" na starom potopenom kontinente.
Hoci Maurícius je starý len osem miliónov rokov, niektoré zirkóny nájdené na jeho plážach majú takmer dve miliardy rokov. Sopečné erupcie mohli kryštály vyvrhnúť z dávnej horniny. Teraz Ashwal a jeho tím podľa časopisu New Scientis zistili, že zirkóny majú až tri miliardy rokov a prostredníctvom podrobných analýz zrekonštruovali geologickú históriu strateného kontinentu, ktorý pomenovali Maurícia.
Rozpad
Ešte pred zhruba 85 miliónmi rokov bola Maurícia malý kontinent, asi štvrtina veľkosti Madagaskaru, ležiaca medzi Indiou a Madagaskarom, ktoré boli omnoho bližšie k sebe, ako dnes. Potom sa India a Madagaskar začali od seba vzďaľovať, čím sa Maurícia naťahovala a rozpadla.
Martin Van Kranendonk z University of New South Wales v Austrálii uviedol, že jej časti napokon klesli do oceánu. Existujú dôkazy, že ďalšie sopečné ostrovy v Indickom oceáne, ako napríklad Cargados Carajos, Lakadivy či Chagos, tiež spočívajú na fragmentoch Maurície.
Alan Collins z University of Adelaide v Austrálii hovorí, že sa vedcom darí odkrývať stále viac a viac starých kontinentov. Niektoré našli napríklad pri Západnej Austrálii alebo Islande.