MARTIN - Zamilovaný, vášnivý, decentný, úctivý či priateľský. Naša kultúra pozná bozk na každú príležitosť. Prečítajte si, ako písali o histórii bozku pred sto rokmi naše Národnie noviny.
Ako uvádza Digitálny knižnica a digitálny archív Slovenskej národnej knižnice, do rakúsko-uhorských kníhkupectiev sa v roku 1916 dostala kniha F. Mullera Lyera o histórii bozku „Phasen der Liebe“. Vďaka tejto knihe sa aj Slováci mohli v novinách dočítať, ako tento intímny ľudský prejav vznikol.
Vegetariánstvo z pohľadu histórie: Slovákov označovali ako jedákov rastlín
Národnie noviny 5. decembra 2016 písali, že bozkávanie primitívne ľudské kmene pôvodne nepoznali. Bozky však už poznali Hebreji, Gréci, Rimania a Arabi. „U Arabov ženy museli bozkávať dlhé brady svojich otcov a manželov. O Rimanoch Cato píše, že bozkávali svoje ženy, aby sa presvedčili, či nepili vína, čo bolo Rimankám prísne zakázané,“ informovali noviny.
Čitatelia sa z článku ďalej dozvedeli, že stredovek bol na bozkávanie o niečo skúpejší. V roku 710 začalo byť zvykom bozkávať pápežovu pančuchu. „V 16. storočí bolo vo zvyku, že dámy bozkali po tanci svojich tanečníkov na odmenu; a dlhé časy bolo obyčajou, že sobášiaci kňaz bozkal nielen mladuchu, ale i všetky družice. I priatelia sa bozkali. V tomto období prišiel do módy bozk na ruku ako dôkaz úcty,“ pokračoval článok.
Pred sto rokmi bol už bozk súčasťou každého romantického či blízkeho vzťahu. Aspoň tak o ňom písali noviny: „V dnešnej dobe sa konečne bozk dostal na pravú cestu... Dnes sa romantická láska ani nedá myslieť bez bozku.“