NEIPYIJTO - Veľký kovový predmet spadol z neba v severnej Barme. Špekuluje sa o tom, že by mohlo ísť o časť čínskej nosnej kozmickej rakety, ktorá by zvyčajne mala spadnúť do mora či do neobývanej oblasti. Napísal o tom v piatok spravodajský server BBC s odvolaním sa na barmské štátne médiá.
VIDEO Obrovský kráter šokoval vodičov: Priamo pred ich očami sa cesta prepadla do hlbín
Udalosť by mohla súvisieť s vyslaním čínskej družice. V stredu Čína odpálila raketu Dlhý pochod 11 z kozmodrómu Ťiou-čchüan, na ktorej bol pokusný satelit.
Neznámy objekt dopadol v Barme v blízkosti nefritového lomu, má tvar valca a je 4,5 metra dlhý a 1,2 metra široký. Iný kus kovu, na ktorom boli čínske znaky, zničil strechu neďalekého domu. Žiadne zranenia však nikto nenahlásil.
'#UFO - Unidentified Falling Object': Large cylindrical object falls from sky in #Myanmar pic.twitter.com/WACnqc6xov
— RT (@RT_com) 12. novembra 2016
Tamojší obyvatelia tvrdia, že počuli hlasný zvuk predtým, ako objekt dopadol na zem. Podľa bezpečnostných úradov sa predmet kotúľal asi 50 metrov, zastavil sa až v bahnitej časti lomu. Úrady však zatiaľ objekt neidentifikovali.
"Mali sme strach, že ide o explóziu," povedal denníku The Myanmar Times dedinčan Kou Maun Mjou. "Zo začiatku sme si mysleli, že prepukli boje. Vplyvom explózie sa roztriasli domy. Videli sme, ako z našej dediny stúpa dym," vysvetlil. Dodal, že vzduch v okolí dopadu bol štipľavý.
Barmský denník The Global New Light tvrdí, že by mohlo ísť o kus satelitu či časť motora lietadla alebo rakety. Podľa spravodajcu BBC predmet mal tvar a veľkosť, ktorá poukazovala na to, že išlo o časť viacstupňovej rakety, ktorej nosné články sa po odpale od rakety oddelia.
Peking má ambiciózny vesmírny program, ktorého záber postupne rozširuje. Po niekdajšom Sovietskom zväze a po Spojených štátoch sa Čína v roku 2003 stala len treťou krajinou sveta, ktorá dokázala vlastnými silami vyniesť na obežnú dráhu človeka. Začiatkom novembra Čína vyslala svoju najschopnejšiu nosnú raketu Dlhý pochod 5, ktorá v nasledujúcich desiatich rokoch umožní náročné misie, vrátane cesty na Mars.