ZÁHREB - V severnom Jadrane odborníci objavili morského dravca, ktorý vzbudzuje vážne obavy u rybárov. Ide o medúzy, ktoré v minulosti zahubili až 80 druhov rýb v Čiernom mori a mohli by výrazne narušiť potravinový reťazec aj v chorvátskych vodách.
Podľa Olja Viđaka zo splitského Inštitútu oceánografie a rybárstva ide o medúzy druhu Mnemiopsis leidyi, ktoré nie sú natívnym druhom Jadranského mora, ale na severe, v Tertskom zálive, ich zaznamenali už v roku 2005.
FOTO Malé Chorvátsko: Slovenské jazero pripomína slávne Plitvice
Tento druh má podľa odborníkov vysoký invazívny potenciál a v 80. Rokoch minulého storočia, píše portál Slobodnadalmacija.hr, spôsobil v Čiernom mori dramatické zmeny potravinového reťazca, a to najmä v oblasti rybolovu. Práve preto majú chorvátski rybári strach, aby sa podobný scenár nezopakoval.
Pochádzajú z amerických pobreží
Mnemiopsis leidyi sa živí zooplanktónom organizmov, vrátane planktónu a rybích vajíčok či lariev. V prípade premnoženia môže vážne ohroziť populácie rýb a preto je nutné jeho výskyt sledovať.
Pôvodným domovom týchto medúz je pobrežie severnej a južnej Ameriky, ale sú schopné prežiť aj v iných vodách. Ako dodal Viđaka, ekosystém v Čiernom mori sa medúzam podarilo narušiť i vďaka tamojšiemu narušenému ekosystému – znečisteniu a nadmernému výskytu komerčne žiadaných druhov rýb. V Jadranskom mori však podobná situácia nemusí nastať, pretože miestne životné prostredie sa neborí s podobnými problémami.