PRAHA - Bolo slnečné letné ráno 28. júla 1976. Do štvormotorového lietadla Il-18B nastúpilo na pražskom letisku v Ruzyni na let ČSA do Bratislavy celkom 79 ľudí: 69 pasažierov, jeden letecký mechanik, štyria členovia posádky, dvaja palubní sprievodcovia a traja pracovníci aerolínií, ktorí sa vracali do miesta bydliska na Slovensku. Pre väčšinu z nich to bol posledný let v živote. Pred 40 rokmi skončil tesne vedľa svojho cieľa: v jazere na Zlatých pieskoch pri Bratislave.
"V mlynčeku na mäso": Ako sa československý superšpión infiltroval do tajných služieb USA
Let začal o 8:52 a až do Bratislavy plynul z pohľadu bežného cestujúceho celkom normálne. Pred pol desiatou dostal kapitán z veže letiska v Bratislave-Ivanke povolenie na pristátie. Lietadlo ho ale nedokončilo a začalo opakovať priblíženie. Stroj pokračoval v lete vo veľmi malej výške zhruba štyridsiatich metrov. Motory číslo tri a štyri, ktoré boli na pravom krídle, už nefungovali a lietadlo sa aj napriek úplnému vychýleniu kormidiel doľava prudko otočilo doprava a len tesne minulo riadiacu vežu letiska.
Preletelo areál a pri veľkom náklone vpravo spadlo o 9:37,30 do jazera pri Bratislave. Po troch hodinách sa potom jeho trosky potopili na dno. Pri katastrofe zahynulo 76 osôb, prežili len traja ľudia. Dlho sa tajilo, že smrť väčšiny cestujúcich nastala utopením. Vtedajší komunistický režim zahmlieval aj príčiny havárie. Boli nimi pravdepodobne najprv problémy s dvoma motormi a následná chybná reakcia pilotov. Vyslobodenie všetkých trosiek trvalo osem dní.
Medzi záchranármi vtedy nechýbali potápači zo Zväzarmu, ale keď sa dostali k jazeru, traja šťastlivci už boli na brehu a záchranka ich viezla na chirurgiu. Iľjušin dopadol na hladinu krídlom a vzápätí sa prelomil, chvost však zostal celý a trčal z vody. Tí, ktorí vnútri zostávali nažive, kričali a tĺkli na steny lietadla.
V roku 2014 bol v blízkosti miesta nehody odhalený pomník obetiam tejto druhej najhoršej leteckej katastrofy na území Slovenska. Viac obetí si vyžiadala len nehoda bulharského lietadla neďaleko Bratislavy z 24. novembra 1966, pri ktorej zomrelo 82 ľudí (udalosť je tiež najhorším leteckým nešťastím na území bývalého Československa).