NEW YORK - Obrovské zemetrasenie, ktoré má nevyhnutne prísť, by mohlo ohroziť životy až 140 miliónov ľudí. Napriek tomu, že geofyzici hovoria o takomto megaotrase, zatiaľ nevedia presne určiť, kedy udrie. To je predmetom ich ďalších výskumov.
Obavy z konca sveta: Skolaboval v apríli magnetický štít Zeme? Takéto by to malo následky
Nebezpečná oblasť meria asi 24.000 štvorcových míľ a nachádza sa medzi Bangladéšom a Indiou. Škody môžu byť také závažné, že Dhaka, hlavné mesto Bangladéša, sa stane neobývateľným.
Štúdia zverejnená v časopise Nature Geoscience uvádza, že v blízkosti potenciálneho epicentra vo východnej Indii a Bangladéši, najľudnatejšej časti sveta, ktorá zároveň patrí medzi tie najchudobnejšie, žije až 140-miliónová populácia. V ohrození je najmä množstvo chatrných stavieb, ktoré nespĺňajú štandardy.
Vedúci autor štúdie Michael Steckler, geofyzik z Columbijskej university v New Yorku, avizoval, že v Bangladéši by bol pravdepodobne zničený ťažký priemysel, elektrárne a aj miesta výskytu zemného plynu.
Spoluautor Syed Humayun Akhter, geológ z univerzity v Dhake, povedal, že bahno, ktoré sa nahromadilo hlboko v delte riek Ganga a Brahmaputra by sa mohlo pod vplyvom otrasov vyvaliť a pohltiť na mnohých miestach cesty, domy aj ľudí.
Nebezpečné pásmo leží pozdĺž tých istých zlomových línií v zemskej kôre, kde došlo v roku 2004 k zemetraseniu a cunami v Indickom oceáne a vyžiadalo si približne 230-tisíc obetí. Výskumníci použili počítačové modely k analýze údajov za desať rokov, z ktorých vyplýva, že dosky v tejto oblasti vykazujú mimoriadnu nestabilitu. Informoval portál express.co.uk.