Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Desivá prognóza pre svetový oceán: Ak nezasiahneme, čaká nás skaza

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

MADRID - Každý rok sa dostane do svetových oceánov zhruba osem miliónov ton plastov. Podľa niektorých štúdií tak bude v roku 2050 v oceánoch viac ton plastov, než koľko tam bude ton rýb. Vedci, vynálezcovia aj niektorí politici sa preto snažia túto ekologickú katastrofu zabrzdiť. Ako napríklad jeden mladík z Holandska, ktorý na svoj projekt dokázal od ľudí z celého sveta vybrať peniaze a teraz pracuje na technológii potrebnej na realizáciu zámeru.

Pred šiestimi rokmi mapovala svetové oceány španielska expedícia Malaspina, ktorá zisťovala vplyv globálneho otepľovania na morský život. Mladý vedec Andrés Cózar z Cádizskej univerzity, ktorý skúmal vzorky mikroorganizmov z tejto výpravy, ale zistil niečo iné. Pri každom z testov z najrôznejších častí svetových oceánov aj z oblastí vzdialených tisíce kilometrov od pobrežia narazil vo vzorkách na mikročiastočky plastov. "Obsahujú koktail škodlivých látok, ktorých pôsobenie je ťažké odhadnúť," cituje Cózara španielsky denník El País.

Desivá prognóza pre svetový
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: wavepatrol.wordpress.com)

Nebezpečná potrava

Pri dlhodobom pôsobení slanej vody a slnka sa plasty v moriach rozpadnú na drobné úlomky, ktoré si potom morské živočíchy pletú s potravou. Tieto plastové čiastočky môžu obsahovať jedovaté látky ako je DDT, polychlórované bifenyly alebo ortuť, ktoré sa potom cez ryby a iné morské živočíchy dostanú v potravinovom reťazci až k ľuďom, priamo na jedálenský stôl.

Zatiaľ je na tomto poli mnoho neobjaveného, ale niektorí vedci predpovedajú skutočnú ekologickú katastrofu. Podľa Nadácie Ellen MacArthurovej bude v roku 2050 v mori viac ton plastov než ton rýb. Podľa štúdie, ktorú vlani publikoval časopis Science, sa ročne do oceánov dostane zhruba osem miliónov ton plastov. Najviac ich je z Číny, Indonézie a Filipín.

Plné žalúdky plastov

V posledných rokoch sa v oblasti plastových odpadov v moriach zintenzívnil výskum a zvýšilo sa celkové povedomie o tejto problematike. Bohužiaľ aj vďaka negatívnym správam, napríklad informácii o náleze 13 mŕtvych veľrýb začiatkom tohto roka pri nemeckom pobreží. Ich žalúdky boli plné plastov, a aj keď to nebola príčina ich smrti, nález je alarmujúci.

Katastrofa na pobreží Nového
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA)

Výrazné ambície

O problém sa zaujímajú ľudia z celého sveta, mladí i starí. Napríklad v roku 2012 oznámil osemnásťročný holandský mladík Boyan Slat, že chce vyčistiť svetové oceány od plastového odpadu. Len za 100 dní dokázal zhromaždiť od 38.000 ľudí zo 160 krajín celkom dva milióny eur.

V roku 2013 založil študent leteckého inžinierstva Slat firmu The Ocean Cleanup, ktorá začala vyvíjať technológiu, s ktorej pomocou bude možné túto náročnú úlohu splniť. Slatovým zámerom je odstrániť za desať rokov zo severného Pacifiku skoro polovicu plastov.

Desivá prognóza pre svetový
Zobraziť galériu (4)

Plastové ostrovy

Princíp Slatovho vynálezu spočíva vo využití morských prúdov. Zatiaľ čo ostatné zbierajú plasty v moriach pomocou lodí brázdiacich oceány, Slat postavil svoj projekt na existencii plastových ostrovov, ktoré vznikajú pôsobením morských prúdov.

Už tento rok v lete by mal byť projekt odskúšaný pri pobreží Holandska, asi 23 kilometrov od Haagu. V mori bude postavená bariéra v tvare písmena V, na ktorú sa zavesí sieť. Do nej by mal morský prúd prinášať plastový odpad.

Po odskúšaní plánuje spoločnosť The Ocean Cleanup do roku 2020 postaviť väčšiu, až 100 kilometrov dlhú bariéru medzi Havajskými ostrovmi a Kaliforniou. Vďaka nej chce do desiatich rokov vyčistiť polovicu veľkého pásu odpadkov, ktorý sa tiahne Tichým oceánom a pre ktorý existuje v angličtine názov Great Pacific Garbage Patch.

 

Viac o téme: PlastyVýskumOceány
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu