BERLÍN – Nemeckých výskumníkov spojila myšlienka, ktorá by mohla priniesť nádej celému ľudstvu. Snažia sa totiž vyvinúť univerzálny liek na najobávanejší neduh ľudstva. Hoci môžu ich experimenty vyznieť ako science-fiction, vedci z Univerzity Johannesa Gutenberga si myslia, že prvý krok k úspechu majú už za sebou.
Výsledky vedci publikovali v magazíne Nature. Ak by boli skutočne na správnej ceste k objaveniu vakcíny na všetky druhy rakoviny, bol by to jeden z najdôležitejších míľnikov medicíny. Po prvých úspechoch liečby skúšanej na myšiach sa vedci odhodlali nízku dávku vakcíny vyskúšať aj na troch dobrovoľníkoch.
Zdá sa, že účinným postrekom proti burinám odzvonilo: EÚ stopla herbicídu licenciu
Všetci dobrovoľníci reagovali na liečbu pozitívne, prejavili sa u nich len príznaky podobné chrípke. V porovnaní s negatívnymi účinkami chemoterapie možno hovoriť o veľmi nádejnom experimente. Hoci nízka dávka liečiva nemala terapeutický vplyv, vedcov zaujímalo predovšetkým to, ako na ňu zareaguje ľudský imunitný systém.
Úchvatné výsledky u myší
Pokusné sérum viedlo k miernej stimulácii imunitného systému, avšak výsledky, ktoré vedci dosiahli u myší, boli ohromujúce. U zvierat s rakovinou pľúc zmizol nádor do 20 dní od podania vakcíny. Fantastická liečba je založená na vzorkách RNA z jednotlivých typov rakoviny a funguje na princípe aktivovania imunitnej odpovede tela. A keďže je pomerne jednoduché získať takéto vzorky z každého typu rakoviny, vedci sa domnievajú, že by mohla byť vytvorená univerzálna vakcína.
U pacientov, ktorí dobrovoľne zaexperimentovali s pokusnou vakcínou, sa síce nepodarilo zhubné bujnenie zastaviť, ale u jedného z nich sa nádor zmenšil. Prvotné reakcie boli síce pozitívne, ale na preukázateľný úspech je nutné do výskumu zapojiť viac dobrovoľníkov, ktorí dostanú vyššie dávky pokusnej vakcíny.