MOSKVA – Dvestotisíc rokov starý kráter je jedným z najtajomnejších a najchladnejších miest našej planéty. Miestni o ňom hovoria, že je bránou do podzemného sveta. Niekedy sa z miesta ozývajú hrôzostrašné zvuky a ľudia majú strach sa k nemu priblížiť.
Vedci však mystérium okolo krátera, ktorý je hlboký až sto metrov, vidia inak. Hrôzostrašný zvuk podľa nich vyvoláva padanie pôdy na orientačný bod, ktorým je asi kilometer dlhá trhlina ukrytá v sibírskej tajge.
Mysteriózny nález vedcov po výbuchu sopky na Havaji: Čierne vajce je slzou bohyne ohňa
Kráter Batagaika sa začal formovať v roku 1960 po rozsiahlejšom odlesnení územia a postupne sa zväčšoval, zrejme kvôli vyšším teplotám a topeniu permafrostu. Dielo skazy ešte viac prehĺbili záplavy z roku 2008, po ktorých kráter každoročne narástol o 15 kilometrov.
Kráter je bránou do minulosti
Vedci však hovoria o jedinečnom prírodnom laboratóriu, ktoré odhaľuje dôsledky zmien klímy. Trhlina odokryla pôdu, ktorá zamrzla pred 200-tisíc rokmi, zistil profesor Julian Murton zo Sussexskej univerzity. „Môžeme porovnávať vzorky z podobných miest v Grónsku, Číne a Antarktíde. Údaje o dávnych pôdach a vegetácii nám pomôžu rekonštruovať históriu Zeme,“ povedal novinárom profesor Murton.
Podľa Murtona je prekvapujúce, že klíma v regióne Verkhojansk bola pred 200-tisíc rokmi veľmi podobná tej dnešnej, dokonca teplejšia. Trhlina je sama o sebe pozoruhodná, pretože súvisle odhaľuje všetky vrstvy pôdy. Po pôde je ďalším cieľom vedcov výskum vzoriek starého ľadu. Kráter však z hlbín dávnej histórie vyvrhol aj kostru žriebäťa z éry holocénu či ostatky starovekých bizónov, losov, mamutov a sobov, uviedol The Siberian Times.
200,000 year old soil found at mysterious crater, a 'gate to the subterranean world'https://t.co/5HBEUabLxA pic.twitter.com/m58MCg7WPP
— The Siberian Times (@siberian_times) 18. mája 2016
...