TOKIO/PRAHA - Tak ako sa niektorí z hlavných nacistických vojnových zločincov postavili po druhej svetovej vojne pred medzinárodný súdny tribunál v nemeckom Norimbergu, konal sa obdobný proces v Japonsku. Tokijský tribunál s japonskými vojnovými zločincami začal 3. mája pred 70 rokmi a skončil 12. novembra 1948 vynesením siedmich trestov smrti a 16 trestov doživotného väzenia.
Transport posledného Slováka z koncentráku v Seredi: Sadistický veliteľ Brunner mu dal "odmenu"
Zriadiť Medzinárodný vojenský tribunál pre Ďaleký východ (IMTFE) dostal do právomoci vrchný veliteľ spojeneckých vojsk v Japonsku, americký generál Douglas MacArthur, o čom rozhodla moskovská porada ministrov zahraničných vecí ZSSR, USA a Veľkej Británie v decembri 1945. Tribunál tvorila jedenásťčlenná medzinárodná sudcovská porota v čele s Austrálčanom Williamom Webbom. Jedenásť víťazných krajín - USA, ZSSR, Veľká Británia, Čína, Holandsko, Francúzsko, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Britská India a Filipíny - delegovalo tiež vlastného zástupcu obžaloby, ktorej predsedal Američan Joseph Keenan.
Pred porotou stálo 28 popredných vojenských a politických vodcov, rozsudku sa dočkalo 25 obvinených. Najvyšší trest uložili generálovi, bývalému premiérovi a veľkému cisárskemu obľúbencovi Hidekimu Tódžóovi. Na trest smrti spolu s ním odsúdili aj šesť ďalších generálov (Seiširó Itagaki, Heitaró Kimura, Kenji Doihara, Iwane Macui, Akira Mutó, Kógi Hirota). Popravu vykonali 23. decembra 1948.
K nevôli mnohých obetí sa tribunál netýkal japonskej cisárskej rodiny, z ktorej sa najmä princovia preukázateľne podieľali na páchaní vojnových zverstiev. Cisár Hirohito, ktorý tvrdošijne predlžoval agresívnu vojnu a ktorý potom zostal v čele krajiny až do svojej smrti v roku 1989, a členovia jeho rodiny boli ušetrení stíhania z vojnových zločinov kvôli tlaku Spojených štátov, ktoré to odôvodňovali snahou čo najskôr stabilizovať a demokratizovať krajinu, demoralizovanú po vojnovej prehre.
V súvislosti s činnosťou tribunálu boli vyšetrované tisíce japonských občanov obvinených z podielu na príprave agresie. Rad vysokých dôstojníkov armády a námorníctva odsúdili pred zvláštnymi tribunálmi v Japonsku a krajinách, ktoré sa stali obeťou japonského útoku. Celkovo z vojnových zločinov usvedčili a odsúdili 4200 Japoncov, 720 z nich popravili.