LINCOLN - Bývalý americký profesor matematiky Theodore Kaczynski, ktorého pred dvadsiatimi rokmi, 3. apríla 1996, zadržala polícia, spáchal šestnásť teroristických útokov po celých Spojených štátoch. Bol to mimoriadne nadaný, priam geniálny študent, a už ako 16-ročný získal štipendium na Harvardovej univerzite. Tu promoval a po získaní doktorátu učil na vysokej škole. Potom ale zmenil svoj životný smer.
Muža prezývaného Unabomber (University and Airline Bomber) doteraz nenávidí celá Amerika. V rokoch 1978 až 1995 pomocou listových bômb zabil tri osoby a ďalších 23 zranil. Cieľom jeho útokov boli ľudia a organizácie, ktorí podľa neho prispievali k technickému pokroku, ktorý Kaczynski odsudzoval. Išlo najmä o univerzity a letecké spoločnosti, proti ktorým bojoval. V máji 1998 bol odsúdený na doživotie, ktoré si odpykáva v najprísnejšej americkej väznici Florence v štáte Colorado.
Polícia dlho nemala takmer žiadnu stopu. Prvýkrát dal Theodore o sebe vedieť v roku 1978, kedy chcel pomocou listovej bomby zabiť profesora Juhozápadnej univerzity na predmestí Chicaga. Po ďalších desiatich rokoch si Unibomberove útoky vyžiadali prvú obeť, ktorou sa stal kalifornský obchodník s počítačmi. Posledný útok, ktorý sa odohral v apríli 1995, usmrtil lobistu drevárskych spoločností v Kalifornii. Kaczynskeho nálože vybuchovali v kanceláriách a domoch vedcov, jedna v lietadle, v kanceláriách firiem zaoberajúcich sa ťažbou dreva a ďalších inštitúcií, ktoré podľa jeho názoru ohrozujú prírodu a životné prostredie.
Koniec príbehu si páchateľ napísal sám. V júni 1995 totiž z ješitnosti požiadal dva denníky, aby zverejnili jeho manifest Industriálna veda a jej budúcnosť, v ktorom vysvetľoval dôvody svojich útokov. Z manifestu neskôr citoval aj nórsky atentátnik Anders Behring Breivik. Na Kaczynskeho stopu vyšetrovateľov priviedol jeho mladší brat David, ktorý rozpoznal štýl svojho súrodenca.
Bol zatknutý v apríli 1996 v horskej chate v Montane, v ktorej dlhodobo žil ako pustovník a z ktorej útočil voči domnelým nepriateľom. David za pomoc pri jeho odhalení získal vypísanú odmenu vo výške milión dolárov (cca 880-tisíc eur).
V roku 2011 vyniesla internetová dražba 73-ročného Kaczynského osobných vecí 230-tisíc dolárov (202-tisíc eur), ktoré dostali obete útokov a pozostalí.