LONDÝN - Do desiatich rokov by mohla byť za neveľkých nákladov vybudovaná na Mesiaci základňa, na ktorej budú môcť žiť ľudia. S takým odhadom prišla skupina technologických miliardárov a vedcov z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), napísal nedeľník Sunday Times.
VIDEO Záhadný zvuk z Mesiaca vydesil NASA: Halucinácie astronautov alebo dôkaz mimozemšťanov?
Náklady na vybudovanie malej základne pre niekoľko osôb na Mesiaci skupina odhadla na 6,5 miliardy dolárov (5,8 miliardy eur). To predstavuje necelé promile rozpočtových výdavkov americkej federálnej vlády a zlomok sumy, na ktorú prišiel projekt letov na Mesiac.
Vedci vytipovali najvhodnejšiu oblasť pre základňu na jedinej prirodzenej družici Zeme podľa toho, kde je najväčší slnečný svit. Vyšlo im miesto v blízkosti krátera Peary na severnom póle, ktoré je osvetlené po celý mesačný deň.
Projekt predpokladá vybudovanie základne až pre desať ľudí. Tí budú získavať energiu zo solárnych panelov a budú môcť využívať miestne bohaté nerastné zdroje aj zásoby vody v podobe ľadu po dopade komét.
Projekt podporuje napríklad firma SpaceX podnikateľa a vizionára Elona Muska. Tá už dopravila zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a vlani v decembri jej raketa Falcon 9 vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme jedenásť satelitov. Medzi ďalších účastníkov skupiny patria investor Steve Jurvetson, ktorý investuje do súkromného dobývania vesmíru, a výrobca satelitov Planet Labs.
Šéf Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Jan Wörner v januári povedal, že Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) by po jej vyradení z prevádzky mohla najlepšie nahradiť "dedina" na Mesiaci. Takýto projekt by podľa Wörnera mohol byť uskutočnený do roku 2030. Mesačnú dedinu by podľa neho z mesačného prachu postavili roboti a 3D tlačiarne.