WASHINGTON - Najnovšie klimatické simulácie naznačujú, že skoré kvitnutie kvetov a listov na stromoch je predzvesťou blížiacej sa silnej jarnej vlny horúčav v Európe. Hoci teploty nebudú také extrémne, ako letné, môžu narušiť ekosystém a množstvo úrody.
Mesačná simulácia blížiaceho sa jarného oteplenia amerických vedcov ukazuje, ako sa bude meniť distribúcia vody v životnom prostredí. Predčasne pučiace rastliny čerpajú vodu z pôdy, ktorá by sa za iných okolností vyparovala a ochladzovala vzduch. Výsledkom sú suchšie pôdy a zvyšovanie teplôt či znížená tvorba nízkej až strednej oblačnosti, ktorá blokuje slnečné žiarenie.
FOTO záhady má bizarné vysvetlenie: Namiesto snehu padal na Slovensku piesok zo Sahary!
Analýzy publikované v odbornom časopise Geophysical Research Letters naznačujú, že jar prichádza za posledné roky stále skôr a intenzívnejšie sú aj vlny horúčav, ktoré od roku 1970 trvajú v priemere o deň dlhšie a sú priemerne o jeden stupeň Celzia teplejšie. Výnimkou nebude ani tento rok.
Predčasný rast zelene a príchod prvých vĺn jarného oteplenia však podľa výskumníkov nemá rozhodujúci vplyv na vývoj letných horúčav, ale ďalším zámerom vedcov je študovať dopady skorej jari na rastlinstvo a klimatické zmeny v rôznych častiach sveta.
Abnormálna jar na Slovensku
Ako pre Topky potvrdil klimatológ Pavel Matejovič, jar prichádza tento rok predčasne aj na Slovensko: „Nedokazujú to len teploty, ale aj pre alergikov už začala sezóna a objavil sa aj hmyz. Možno očakávať, že vegetácia sa túto jar prebudí rýchlo. Rovnako je dosť pravdepodobné, že aj jar ako celok bude teplotne nadnormálna.“