NAIROBI - Zdá sa, že predstava o idylických minulých časoch, v ktorých medzi ľuďmi panovala harmónia medzi sebou, je utopická. Odborníci našli dôkaz o historicky prvom bojisku, na ktorom sa odohrala divoká a hrôzostrašná masakra.
Odborníci našli pozostatky 27 ľudí, ktorí boli najmenej pred 10-tisíc rokmi zabití počas strašnej masakry. Vrahovia vtedy ubodali na smrť ženy aj deti a ich telá rozhádzali na brehu pozdĺž lagúny. Niektoré z obetí boli dokonca v posledných fázach tehotenstva. Ruky mali zviazané za hlavami, dolné končatiny roztrieštené a trupy prebodnuté.
Vedci rozlúštili ďalšiu evolučnú hádanku: Prví pravekí ľudia počuli úplne inak
Historici si myslia, že ide o doposiaľ prvý dôkaz o vojne vedenej pravekými ľuďmi tisíce rokov predtým, ako vznikli rozsiahle ozbrojené konflikty. Ostatky odborníci našli v odľahlej kenskej oblasti Nataruk, kde žila veľká populácia kočovných lovcov a zberačov. Mnohé z nájdených kostier vykazovali jasné známky násilnej smrti, vrátane rozdrvených lebiek a tvárí, zlomenín končatín, rebier či početných rezných rán.
Jednoznačný dôkaz
Niektoré z kostier boli pochované v sedimente vyschnutej lagúny. Pravdepodobne išlo o členov širšej rodiny, ktorú napadla konkurenčná skupina. Ostatky masakry sú podľa vedcov dôkazom, že „vojna bola súčasťou repertoáru medziskupinových vzťahov medzi niektorými pravekými komunitami,“ povedala doktorka Marta Mirazon Lahrová z Centra pre štúdium ľudskej evolúcie na Cambridgeskej univerzite.
Najhorším objavom na mieste masakry boli ostatky šesť až deväťmesačného plodu pri tele matky. Násilníci ju pred smrťou pravdepodobne zviazali, pretože bola nájdená v neobvyklej polohe. Miesto vedci našli už v roku 2012, ale trvalo dlho, kým prebehla analýza ostatkov pomocou rádiokarbónovej metódy a iných techník. Kedy sa medzi ľuďmi vyvinula vojna ako spôsob súperenia, ostáva sporné, ale mnohí vedci sú presvedčení, že súvisí so vznikom poľnohospodárstva a usadených komunít zhruba pred 6 000 rokmi, informuje Express.co.uk.