LONDÝN/BRATISLAVA - Dňa 17. januára 1966 americký bombardér B-52 prišiel o štyri jadrové hlavice nad Španielskom pri nehode, ktorá mohla priniesť Sovietskemu zväzu výhodu v studenej vojne. Nehovoriac o tom, že len obrovské šťastie zabránilo vymazaniu južnej časti spomínanej európskej krajiny z máp sveta.
KĽDR desí svet, vodíková bomba je hrozbou: Najsilnejšiu vyskúšal Sovietsky zväz v roku 1961
Bombardér sa počas tajnej misie nad Európou zrazil s tankovacím lietadlom KC-135 a zrútil sa. KC-135 bolo po zapálení nákladu paliva úplne zničené. Výsledkom bolo uvoľnenie štyroch vodíkových bômb B28 smerom na malú rybársku dedinu Palomares na pobreží Stredozemného mora. Pri zrážke prišlo o život sedem letcov, ale našťastie bolo Španielsko ušetrené jadrovej katastrofy.
Jednu bombu našli Američania úplne nepoškodenú, pri ďalších dvoch vybuchli iba konvenčné výbušniny, ktoré aj tak spôsobili zamorenie dvoch kilometroch štvorcových pobrežia Andalúzie toxickým plutóniovým žiarením a najväčšiu starosť spôsobila Spojeným štátom štvrtá bomba, ktorá dopadla kamsi do Stredozemného mora. Velitelia rozbehli zúfalú pátraciu a záchrannú akciu, ktorá zahrňovala pozemné aj námorné tímy v snahe predbehnúť Sovietov, aby sa im nedostalo do rúk stratené zariadenie.
Špecialisti napokon oslávili úspech po dva a pol mesiaci hľadania, kedy sa im naozaj podarilo bombu nájsť vo vzdialenosti približne osem kilometrov od brehu. Lety bombardérov boli súčasťou operácie Dome, ktorá umožňovala USA lietať po oblohe 24/7 s plnou jadrovou kapacitou. Dnes všetko, čo zostalo z incidentu, sú značky na pokojnej španielskej pláži, ktoré vystríhajú turistov, aby nevstupovali do kontaminovanej oblasti.