NEW YORK - Francúzsky sochár, ktorý navrhol americký symbol slobody, sa podľa expertov pri tvorbe mohol inšpirovať vzhľadom cudzinky, ktorá prišla z Blízkeho východu. Dostal sa im totiž do rúk pôvodný náčrt Sochy slobody, podľa ktorého však napokon nebola nikdy zhotovená.
Socha z dielne Frédérica Auguste Bartholdiho, symbol demokracie a slobody USA, bola inšpirovaná sochou arabskej ženy, ktorá mala strážiť Suezský prieplav. Nedávne zistenia vedcov však vyznievajú kontroverzne, keď zoberieme do úvahy vášnivé debaty o príchode utečencov zo Sýrie a iných moslimských krajín.
TOP 10 megalomanských sovietskych stavieb, ktoré ešte stoja: Nechýba ani Slovensko
Francúzsky sochár Bartholdi totiž strávil obdobie medzi rokmi 1855 - 1856 v Egypte, kde ho upútali rozsiahle kultúrne pamiatky a kolosálne sochy, uviedol americký National Park Service, ktorý má za úlohu stráženie newyorskej Sochy slobody. Keď mala v roku 1869 egyptská vláda v úmysle postaviť maják týčiaci sa nad Suezským prieplavom, Bartholdi navrhol obrovskú sochu ženy v rúchu držiacu pochodeň. Mala symbolizovať Egypt a prinášať svetlo do Ázie, informoval Daily Mail.
Dnešná socha symbolizujúca USA v niektorých rysoch pripomína podobu roľníčky v rúchu, ktorá mala držať pochodeň nad Suezským prieplavom. „Bartholdi vyprodukoval sériu kresieb, v ktorých najprv vyzerala navrhovaná socha ako gigantická ženská čeľadníčka alebo arabská roľníčka, ktorá sa postupne premenila na kolosálnu bohyňu,“ zdôvodnil historik Edward Berenson. V čase formovania sochy tvorili väčšinu Egypťanov moslimovia.
Konečná verzia Socha slobody, ktorá bola postavená v roku 1886, už nemá s pôvodnou arabskou roľníčkou veľa spoločného, pretože stelesňuje rímsku bohyňu slobody. Navyše, dlho sa tiež uvažovalo, že Bartholdiho k črtám a výrazu tváre sochy inšpirovala jeho vlastná matka Charlotte Beysser Bartholdi. Socha slobody však predovšetkým zastupuje dar, ktorý Francúzi priateľsky venovali Amerike ako národný pamätník pripomínajúci jej nezávislosť.