VICTORIA - V zemi sa skrývajú obrovské zásoby vody, teda aspoň zatiaľ. Podľa vedcov jej totiž pribúda čoraz menej a hrozí, že sa jedného dňa minie úplne. Už čoskoro budú dokonca schopní určiť, kedy k tomu dôjde.
Vedci z Victoria University vytvorili prvú globálnu mapu zobrazujúcu zásoby vody, ktorá sa ukrýva pod zemským povrchom. Použili pritom 40-tisíc modelov, z ktorých vznikol celkový obraz. Mapu považujú za kľúčový faktor, na základe ktorého sa dá zistiť, v akom stave podzemné vody sú a kedy by mohli vymiznúť. A už zistili, že nedochádza k zväčšovaniu ich objemu, ale len jeho dopĺňaniu či dokonca znižovaniu. "Toto sme predtým nevedeli. Teraz je však už jasné, že hladina podzemnej vody v mnohých hydrologických kolektoroch (podzemný priestor nasiaknutý vodou, pozn. red.) klesá. Zdroje podzemnej vody míňame rýchlejšie, než sa stíha obnovovať," vysvetlil vedúci výskumného tímu Tom Gleeson.
Odborníci zistili, že na svete existuje 23 miliónov kubických kilometrov podzemných vôd, ale iba 0,35 milióna kubických kilometrov z toho tvorí voda mladšia ako päťdesiat rokov. To znamená, že zásoby podzemnej vody sa dopĺňajú len veľmi pomaly. Staršie zásoby podzemnej vody sa pochopiteľne nachádzajú v oveľa väčšej hĺbke ako tie čerstvejšie, a využívajú sa na zavlažovanie v poľnohospodárstve a vo výrobných procesoch. Táto voda nie je vhodná na pitie, pretože môže obsahovať arzén alebo urán a býva väčšinou veľmi slaná. Podľa Gleesona ide poväčšine o neobnoviteľné zásoby.
Naproti tomu mladšia podzemná voda je bližšie k zemskému povrchu, pohybuje sa rýchlejšie, a teda je obnoviteľná. Keďže jej je ale oveľa menej, vedci sa obávajú, že v dôsledku klimatických zmien a znečistenia sa jedného dňa minie. Najväčšie zásoby obnoviteľnej podzemnej vody sa nachádzajú v Kongu, Indonézii, v povodí Amazonky a v Severnej a Strednej Amerike. Najmenej zas v suchých oblastiach, napríklad pod africkou Saharou.
Vedci sa teraz snažia zistiť, kedy podzemná voda úplne vymizne. "Keďže vieme, koľko zásob máme a koľko z nich čerpáme, budeme schopní odhadnúť, kedy sa minie," uviedol Gleeson. "Najnovšie zistenia o podzemnej vode, dúfam, zvýšia povedomie o tom, že jej najnovšie zdroje, ktoré sú najcitlivejšie na zmeny v životnom prostredí, sú obmedzené a konečné," dodal Ying Fan z Katedy Zeme a planetárnych vied na Rugers University v New Jersey.