WASHINGTON - Podľa analýzy jedného z najväčších finančných gigantov Bank of America budeme už čoskoro musieť čeliť novej globálnej kríze. Regióny, ktoré dnes zápasia s dôsledkami klimatických zmien a suchom, sa do roku 2030 budú musieť pripraviť na revolúciu. Zdroje, ktoré považujeme za samozrejmosť, v budúcnosti už nemusia byť prístupné pre všetkých a zadarmo.
Až 50 krajín sveta je podľa analytického tímu Bank of America ohrozených suchom a súčasne ekonomickou krízou. Jednou z krajín, ktoré môže čakať pomalá a desivá smrť suchom, je Kalifornia - ekonomické náklady krajiny sa zvýšia v dôsledku úbytku vodných zdrojov, voľne žijúce zvieratá budú hynúť, dôjde k narušeniu prostredia, požiarom a zvýšená hladiny morskej vody presiakne do pôdy. Kaliforniu zasiahne do roku 2060 až s 80-percentnou pravdepodobnosťou megasucho storočia.
Odborník načrtol dramatický scenár sveta: Utečenecká kríza v skutočnosti súvisí s klímou
Nedostatok vody však nepotrápi len USA. Podľa správy analytikov je sucho jedným z najvážnejších aktuálnych problémov ľudstva. „Celosvetovo nemá prístup k čistej pitnej vode až 750 miliónov ľudí a 2,4 miliardy osôb nemá možnosť dostať sa k hygienickým zariadeniam,“ upozorňujú odborníci. Podľa oficiálnej klasifikácie sa v tzv. vodnom strese nachádza asi 50 krajín sveta a až 70 percent celosvetových zásob vody momentálne dosiahlo vrcholnú spotrebu. „Do roku 2030 globálny dopyt po vode prekročí dodávku o 40 percent a v roku 2050 budú takmer štyri miliardy ľudí žiť vo vážnom vodnom strese,“ alarmujú analýzy BofA Merrill Lynch Global Research podľa Businessinsider.com.
Bude vzácnejšia ako ropa
Podľa Bank of America sa ročné tržby globálneho vodného sektoru do roku 2020 zdvojnásobia a do roku 2030 bude voda vzácnejšia ako ropa, pretože takmer polovica populácie bude žiť v oblastiach s komplikovaným prístupom k pitnej vode. Zatiaľ čo dopyt po pitnej vode v domácnostiach prudko stúpa, jej rozloženie je stále nerovnomernejšie. Analytici zároveň tvrdia, že z tejto situácie hospodársky najviac vyťaží Ázia a Južná Amerika, kým najväčší nedostatok vody pocíti najmä sever Afriky a krajiny Blízkeho východu.
Riešením vodnej krízy by mohlo byť odsoľovanie vody, ale aj prísne obmedzenia v súvislosti s plytvaním vodou, ktoré sa dotknú potravinárskeho i kozmetického priemyslu. Najdôležitejším záchranným manévrom však bude musieť byť racionálnejšie zavlažovanie a vodné hospodárenie. Analýza tiež zdôrazňuje potrebu globálnej vodohospodárskej infraštruktúry, v ktorej bude hrať stále významnejšiu úlohu súkromný sektor.