Krígeľ
(Zdroj: PR)
Pivná kultúra má aj na Slovensku dlhodobú tradíciu a mnohí považujú práve pivo za národný nápoj. Nie všetci však vedia, že práve dnes oslavujeme Medzinárodný deň piva, čo je príležitosť hovoriť o kultúre pitia piva u nás. Myslíte si, že je na úrovni?
Pivovary Topvar sa snažia túto oblasť neustále zlepšovať. Aj preto realizujú množstvo aktivít zameraných na prevádzky a starostlivosť o pivo, na edukáciu personálu, ale aj samotných spotrebiteľov. V tomto roku prebehlo jubilejné 10. kolo projektu pod názvom Cech pivných majstrov. Jeho základným cieľom je, aby sa kvalita piva, ktoré opúšťa brány pivovarov dostala aj do pohára štamgastov. Prevádzky, ktoré úspešne splnia hodnotiace kritéria spoznajú zákazníci podľa toho, že u nich visí tabuľka Cechu pivných majstrov s príslušným certifikátom. Tento rok ich je dovedna 641 z celého Slovenska. Celkovo za desať rokov hodnotení to bolo až 4 806 prevádzok.
Pivo prezradí, či je oň dobre postarané
Jednou zo zásad, ktoré Pivovary Topvar v rámci programu Cech pivných majstrov hodnotia a kontrolujú je postup servírovania piva. V minulosti sa pivo podávalo len v dvoch typoch pohárov, k dispozícií boli len tzv. štuc alebo krígeľ. V súčasnosti je tomu úplne inak. O tom aké sú trendy hovorí Ján Janík zo SAHM Slovensko, popredný dodávateľ pivného skla: „Najnovším trendom sú elegantné poháre na vysokej stopke, ktorá sú bližšie skôr k vínovým ako ku klasickým pivným. Ďalším z trendov sú sady pohárov rôzneho druhu na rôzne typy piva jednej značky, avšak s jednotnými dizajnovými prvkami, tzv. rodinka.“ Poháre sa používajú rôzne, a to podľa typu prevádzky, podľa druhu piva (iné na svetlé, iné na tmavé pivo), aj podľa druhu čapovania, ako aj vekovej skupiny, ktorú chceme osloviť. V našich končinách sa čapuje „na čapičku“, v Belgicku napríklad „na hladinku“ „Už samotné pivo tým, že je sýtený a penivý nápoj, je indikátorom čistoty a kvality pohára. Pivo teda prezradí, či je o poháre na prevádzke dobre postarané. Bublinky na skle, rýchlo padajúca pena, bubliny v pene, zlý pomer piva a peny sú najčastejšie negatíva, s ktorými je možné sa v tejto súvislosti stretnúť,“ vysvetľuje skúsenosti z praxe sládok Ján Píry z Pivovarov Topvar.
Viac druhov piva, viac tvarov pohárov
Štuc
Tradičné, najpoužívanejšie poháre. Zdôrazňujú chuť sladu a chmeľu. Tento typ pohára je vhodný napríklad pre cider, resp. nealkoholické pivo.
Krígeľ
Ťažký, pevný a veľký pohár s uchom je možné vidieť v mnohých tvaroch a veľkostiach. Po hranatých, úzkych a vysokých tvaroch, ktoré sa donedávna používali, teraz slávime návrat k oblým tvarom. Odborník ich nazýva „švejkovské“.
Poháre na stopke
Všeobecne dnes platí aj podávanie piva v elegantných pohároch na stopke. Dlhé a úzke telo pohára zabezpečí, aby sa okysličenie z piva nestrácalo príliš rýchlo a zároveň poskytuje dlhotrvajúce živé bublinkovanie. Pohár na stopke v tvare tulipána zasa zvýrazňuje a udržuje penu. Stopka pivného pohára býva o niečo kratšia, ako pri pohároch na šampanské, nie je to však pravidlom.
Weizenbier
Vysoké poháre na pšeničné pivo belgického typu. Ide o úzke vysoké poháre so zúženou, často brúsenou alebo dekorovanou pätkou kvôli mútnosti piva tohto typu.
Kalich
Niekedy sú zabrusované, okraj lemuje zlatý alebo strieborný pásik, pri mohutnejších pohároch býva stopka pohára inšpirovaná sochami. Tento typ pohára môže byť navrhnutý tak, aby udržal približne 2 cm penu. Dokáže to vďaka ryhovanému dnu pohára, ktoré neustále uvoľňuje bublinky. Výsledkom je stála pena, ktorá poskytuje dokonalý pôžitok zo špecifickej arómy a chuti piva.
Snifter
Pohár používaný aj na brandy a koňak. Široký čašovitý spodok pohára s kužeľovitým otvorom je perfektný pre zachytenie arómy pív typu "strong ale". Všetky prevedenia týchto pohárov poskytujú vďaka svojmu tvaru priestor pre rozvírenie piva a povzbudenie prchania arómy. Používa sa na špecialne a ťažšie pivá.
-Reklamná správa-