LONDÝN/PORT MORESBY – Objav lieku na demenciu či chorobu šialených kráv by znamenal epochálny prevrat v medicíne. Hoci je takýto liek zatiaľ v nedohľadne, vedcom začala v hlave vŕtať záhada kmeň z Papuy-Novej Guiney, ktorý si vypestoval odolnosť proti spomínaným chorobám. Za imunitou jeho členov však stoja čudesné praktiky.
Obyvatelia kedysi izolovaného kmeňa z Papuy-Novej Guiney mali dlhé roky vo zvyku konzumovať mozgy svojich príbuzných na pohrebe, čím si, paradoxne, vytvorili imunitu proti zákernej demencii a iným ochoreniam mozgu, tvrdia britskí vedci v spolupráci s tímom z Papuy-Novej Guiney. Kým muži z úcty k príbuzným jedli ich mäso, ženy a deti si pochutnávali na mozgu. Kanibalizmus však neskôr kmeňu privodil zákerné degeneratívne ochorenie mozgu zvané „kuru“, ktoré vyhladilo dve percentá populácie.
Mrazivé priznanie obete po útoku kanibala: Najprv pohrýzol vnučku a potom chcel zjesť mňa!
Vytvorili si imunitu
Keď sa v roku 1950 tieto zvyky dostali na pranier a boli zakázané, epidémia kuru začala ustupovať, informuje Nationalpost.com. Niektorí členovia kmeňa Fore si však práve vďaka konzumácii mozgu vyvinuli genetickú odolnosť voči molekule, ktorá spôsobuje fatálne ochorenia mozgu ako choroba šialených kráv alebo demencia.
Preventívny gén je podľa vedcov obrovským krokom k pochopeniu nielen uvedených chorôb, ale aj Parkinsonovej či Alzheimerovej choroby. Gén totiž ochraňuje človeka pred pôsobením proteínov priónov, ktoré telá cicavcov prirodzene produkujú. V zmutovanej podobe však môžu napádať tkanivá a správať sa ako vírus. „Toto je revolučný príklad darwinovskej evolúcie u ľudí,“ povedal na adresu jedinej genetickej priónovej zmeny, ktorá poskytla trvalú a kompletnú ochranu proti demencii londýnsky vedec John Collinge.