BRATISLAVA/MOSKVA - Oslavy 8. mája sa blížia, celý svet si pripomenie Deň víťazstva nad fašizmom. Tentokrát budú mať špeciálnu príchuť. Od konca druhej svetovej vojny ubehlo už 70 rokov, väčšina z pamätníkov už nie je medzi nami. Aj preto sa európske štáty snažia pripomínať mladým, čo vojna znamenala. Megalomanské oslavy Rusov by ale mohli pokaziť mraky a dážď. Čo robia preto, aby si ukradli pekné počasie? Opýtali sme sa na to slovenského odborníka, meteorológa Petra Jurčoviča.
Rusi oslavujú Deň víťasztva nad fašizmom o deň neskôr ako zvyšok Európy. Podpis kapitulácie v Berlíne sa totiž odohral pred polnocou, v Moskve však už v tom čase bol ďalší deň, a teda deviaty máj. Podľa predpovedí má byť v sobotu polooblačno, čo však veľkolepým plánom Kremľa nevyhovuje, preto podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax "oblaky rozoženú pomocou granulovaného oxidu uhličitého, kvapalného dusíka a špeciálneho cementu".
Ako to presne funguje, na to sme sa opýtali z televíznych obrazoviek známeho meteorológa Petra Jurčoviča: "V USA už niekedy v 30. až 40.-tych rokoch 20. storočia začali s ovplyvňovaním počasia. Lietadlá nalietavali nad oblaky a vypúšťali do oblakov tuhý oxid uhličitý, známy ako suchý ľad. V oblakoch vznikali mikrokvapôčky (kondenzačné jadrá), z nich kvapôčky a z nich nakoniec dažďové kvapky. Takto chceli zahasiť požiare v Kalifornii a podarilo sa to."
Úspechy postupne zopakovali aj vo svete. "Potom aj inde začali, v Rusku, v Číne, v arabských krajinách a používali sa aj iné látky, ktoré boli hygroskopické, skrátka pohlcovali vlhkosť zo vzduchu a vytvárali tak postupne dažďové kvapky. Bol to napríklad jodid strieborný, ale ten je drahý, aby sa len tak rozhadzovlo striebro z lietadiel... Potom sú to bentonity a montmorilonity a aj iné látky, ktoré však sú len novšou modifikáciou tých pôvodných," vysvetľuje Jurčovič.
Ako najefektívnejší spôsob sa používa len jeden, ktorý zrejme využijú aj Rusi: "Ten suchý ľad, zamrznutý oxid uhličitý, je ekologicky nezávadný a aj lacný, tak sa používa najviac. Princíp je taký, že sa nad oblakmi dostatočne ďaleko od Moskvy rozpráši z lietadiel a oblaky sa vypršia dostatočne ďaleko pred Moskvou a potom v Moskve už zostane pekné počasie a prejdú len rozpadnuté oblaky. Tak sa to robilo aj v Číne počas olympiády a aj inde vo svete."
Zahrávanie sa s prírodou však nemusí vyjsť: "Chybičkou krásy je, že na 100 percent to nefunguje. Sú také poveternostné situácie v atmosfére, že ani sto, či tisíc lietadiel nedokáže roztrhať, vypršať, skrátka zlikvidovať tlakovú níž, ktorá je veľká ako štvrtina Európy. Ale keď ide len o studený front alebo o samostatné búrkové oblaky, tak sa to dá zvládnuť a studený front sa vyprší a oblačnosť zlikviduje a potom už prejde všetko cez dané územie bez dažďa."