Píše sa rok 1539 a v bavorskom pivovarníctve sa dohodlo, že pivo sa môže variť už iba v zimných mesiacoch – v období medzi sviatkom sv. Michala (29. septembra) a sv. Juraja (24. apríla). Dôvod je čisto prozaický: v lete chceli predísť zvýšenému riziku vzniku požiarov pri varení piva, a najmä - chutný ležiak potreboval pri výrobe teploty nižšie než 10 stupňov Celzia. Aby bol aj počas letnej sezóny dostatok obľúbeného zlatého moku, v marci sa vyrobila špeciálna edícia s dlhšou životnosťou. Tá sa dosiahla zvýšením obsahu sladu a tým aj obsahu alkoholu v pive, pomohlo jej tiež silnejšie chmelenie.
Toľko k histórii tradičnej výroby marcového ležiaka, v nemecky hovoriacich krajinách zvaného „Märzen“, ktorú si v týchto dňoch môžeme pripomenúť v podobe novinky v limitovanej edícii – pivnej špeciality Zlatý Bažant Marcové. Tento polotmavý 13 % ležiak s obsahom jačmenného sladu bavorského typu sa dostáva na pulty maloobchodných sietí od začiatku marca a to vo forme štvorbalenia 4x0,5l fliaš. Môžete ním tak privítať blížiace sa veľkonočné sviatky a obohatiť svoj veľkonočný stôl plný dobrôt aj o lahodnú pivnú špecialitu. Zlatý Bažant Marcové bude navyše dostupné aj ako čapované vo vyše šesťsto vybraných puboch na celom Slovensku.
Sila a energia jari
(Zdroj: Zlatý bažant) |
Milovníci piva dostávajú do rúk pivnú špecialitu pripravenú majstrami pivovarníkmi v hurbanovskom pivovare inšpirovanú bavorskou pivovarníckou tradíciou. Príjemnú vyváženú sladovú chuť a jedinečnú farbu získal Zlatý Bažant Marcové z jačmenného sladu bavorského typu. Karol France, obchodný sládok z pivovaru v Hurbanove, novinku popisuje ako pivo silnej chuti, ktoré symbolizuje novú energiu po končiacich sa zimných mesiacoch a zachytáva prechod medzi sezónami: „Zlatý Bažant Marcové je špeciálny polotmavý ležiak s vyššou stupňovitosťou. Má typicky jantárovú farbu a vyznačuje sa jemnou vôňou po karamelovom a praženom slade. Jeho chuť je spestrená strednou až vyššou aromatickou horkosťou s príjemným doznievaním po napití.“ |
Ešte z histórie
Pár stoviek rokov dozadu boli posledné várky pivovarníckej sezóny práve v marci uložené v tmavých a studených pivniciach alebo jaskyniach. Všade tam, kde to bolo možné, sa pivnice vybavili prírodným ľadom. Tieto bloky ľadu boli väčšinou privezené z okolitých riek alebo z vlastného rybníka daného pivovaru. Nad tieto pivnice sa v Bavorsku sadili pagaštany, ktoré vďaka veľkým listom poskytovali dostatočne veľa tieňa, a zároveň so svojimi plytkými koreňmi nepredstavovali žiadnu hrozbu pre strop pivnice. Cieľom bolo, aby bola pivnica a aj samotný prístup do nej chránený pred silným slnečným žiarením. Typický obraz bavorských pivníc, tzv. Biergarten s tieniacimi gaštanovými stromami je známy dodnes. Pivom „Märzen“ sa vďaka jeho dlhšej trvanlivosti, špeciálnej farbe a chuti otvárali v nemecky hovoriacich krajinách jesenné oslavy piva, a tento zvyk sa zachoval počas tradičných Oktorberfestoch do súčasnosti. My si túto jarnú lahôdku v podobe limitovanej edície Zlatý Bažant Marcové môžeme dopriať už v najbližších dňoch nielen pri tohtoročných veľkonočných stretnutiach s priateľmi či rodinou.
- reklamná správa -