DAMASK - K nepokojom v Sýrii prispelo intenzívne sucho, myslia si americkí vedci. Globálne otepľovanie viedlo k poklesu zrážok v regióne a ústupu poľnohospodárskej výroby, no počet obyvateľov stúpal.
Výskum vykonali vedci z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Zistili, že v rokoch 2006 a 2010 krajinu zasiahlo rekordné sucho, ktoré mohlo podnietiť povstanie proti tamojšiemu vládnemu režimu v roku 2011. Rekordné sucho, ktoré krajinu ničilo, je zrejme dôsledkom zmeny klímy a zničilo veľkú časť poľnohospodárstva na severe Sýrie. Na vyprahnutej pôde nebolo možné pestovať žiadne plodiny, informuje Daily Mail a Huffingston Post.
Sucho spôsobilo, že 1,5 miliónov Sýrčanov sa z vidieckych oblastí sťahovalo bližšie do mestských oblastí, čo podnietilo sociálnu nestabilitu. Porástli ceny potravín a zvýšila sa aj chorobnosť u detí, ktoré mali zhoršenú výživu. Zlé životné podmienky viedli k občianskej vojne a podporili skupiny islamistických extrémistov. Podľa odhadov bolo doteraz zabitých 200-tisíc ľudí a deväť miliónov Sýrčanov utieklo od vypuknutia vojny zo svojich pôvodných domovov.
Najhoršie sucho storočia
Analýza klimatických modelov odhalila, že za sucho v tomto regióne môže práve globálne otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou. „Nehovoríme, že sucho zapríčinilo vojnu, ale bolo stresorom, ktorý dotiahol veci do otvoreného konfliktu,“ vysvetlil doktor Richard Seager z Kolumbijskej univerzity. Podľa výsledkov štúdie bolo práve sucho medzi rokmi 2006 až 2010 najhorším za posledné desaťročia, horším, ako sucho, ktoré Sýriu zasiahlo v rokoch 1950, 1980 a 1990. Od roku 1900 podľa vedcov klesali zrážky v tejto oblasti o desať percent a a oteplilo sa približne o jeden stupeň.
Profesor Solomon Hsaing z Kalifornskej univerzity dodal, že klimatické zmeny dokázali zapríčiniť aj kolaps Akkadskej ríše v tejto oblasti zhruba pred 4 200 rokmi, keď územie postihlo dlhotrvajúce sucho. Podľa expertov budú klimatické zmeny v budúcnosti ohrozovať aj iné oblasti sveta a ja načase, aby nás situácia v Sýrii zalarmovala k riešeniam.