BRATISLAVA – Budúcnosť je tu! Je to možno fráza, z ktorej sa stalo klišé, no obsahuje aj veľký kus pravdy. Ani si neuvedomujeme, čo všetko už ľudstvo dokáže, niekedy možno len pre zábavu, no všetko sa dá využiť aj v prospech spoločnosti. Uvádzame len niekoľko príkladov, ktoré hovoria za všetko.
Aj vy si môžete do smartfónu stiahnuť aplikáciu, ktorá bude akýkoľvek text v cudzom jazyku prekladať v reálnom čase!
Ako uľahčiť ľuďom, ktorých postihla Parkinsonova choroba každodenný život? Napríklad lyžičkou, ktorá stabilizuje rúčku vďaka špeciálnemu systému.
Už sa žiadna kultúra nemusí báť, že by ich dedičstvo zväčša uchované v dokumentoch a knihách, niekto zničil alebo by sa znehodnotili. Všetko sa dá nájsť v digitálnych knižniciach, stačí prečítať QR kód, hoci aj na stanici metra!
Počítačová technika a zelené plátno? Z toho môže vzísť len neuveriteľný zážitok, obraz taký realistický, že by vás nikdy nenapadlo, že môže ísť o počítačom upravenú filmovú scénu.
Inteligentné sklo na kúpeľniach a toaletách alebo napríklad na konferenčných miestnostiach a kanceláriách, značne zjednodušujú život, šetria priestor a navyše, je to úžasné, keď to vidíte, no nie?
Súčasná generácia tridsiatnikov si ešte pamätá diskety s veľkosťou 1 MB. Bol to fascinujúci pocit, keď ste napríklad v roku 2005 držali medzi prstami micro SD kartu, na ktorú sa zmestilo 128 MB údajov. Dnes kúpite aj takú, ktorú bežný užívateľ nemá šancu zaplniť za celý život.
Roboty, pred ktorými Karel Čapek varoval už v roku 1920, vyzerajú stále viac ako ľudia, dokážu neuveriteľné veci a predpokladá sa, že raz skutočne začnú nahrádzať ľudí. Uvidíme, do akej miery.
Vreckový počítač, ktorý má snáď každý z nás pri sebe neustále, sa stal nielen nástrojom komunikácie, ale niekedy dokonca nahrádza sociálne kontakty. Aj keď, zdá sa, že globálna kríza ľudského kontaktu nehrozí.
Takisto si môžete stiahnuť aplikáciu vytvorenú pre istú značku zmrzliny. Keď sa cez obrazovku telefónu potom doma pozriete na obal tejto obľúbenej pochúťky, uvidíte hologram!
Bionické protézy pomáhajú miliónom ľudí, ktorí pri nehodách či pracovných povinnostiach prišli o ruku alebo nohu. Už to zďaleka nie je len umelá náhrada, ide o skutočne funkčnú končatinu.
Lekárom a vedcom sa podarilo vytvoriť systém, vďaka ktorému môže každý vidieť svoje spomienky. Vedia tak spraviť videoklip, ktorý v podstate reprodukuje činnosť mozgu človeka.
Vedcom sa dokonca podarilo vymyslieť zlúčeninu, ktorá odpudzuje tekutinu, respektíve chráni oblečenie alebo čokoľvek iné pred tým, aby sa to zašpinilo alebo inak znehodnotilo.