BRATISLAVA - Vyriešenie záhady okolo sibírskych kráterov môžu poodkryť ďalšie tajomstvo. Tento raz vedci zaostrili na Bermudský trojuholník, ktorý je známym miestom, kde miznú lode a lietadlá. Odborníci sa domnievajú, že za tým môže byť ten istý páchateľ.
Obrovské krátery na poloostrovoch Yamal a Taymyr vyvolali plno otázok o ich pôvode. Špekulovalo sa, že ich vytvorili mimozemšťania, meteority či jadrové zbrane. Vedci pravdepodobne našli vysvetlenie. Stáť by za tým malo hromadenie a výbuchy plynov pod zemou. Tieto zistenia im ukázali možného vinníka, ktorý stojí za ďalšou záhadou.
Podľa článku nedávno publikovaného v časopise Nature, ktorý cituje archeológa Andreia Plechanova z vedeckého strediska arktických štúdií v ruskom Salekharde, vzduch v dolnej časti krátera obsahoval neobvykle vysoké koncentrácie metánu - až na 9,6 percent. Vzduch zvyčajne obsahuje len 0.000179 percenta metánu.
Ruský vedec Igor Jeltsov z inštitútu Trofimuk tvrdí, že „existuje verzia, v ktorej je Bermúdsky trojuholník následkom reakcií plynových hydrátov. Ľadový metán sa začne rozkladať a vytvorí sa z neho plyn. Pripomína to lavínu alebo jadrovú reakciu. To vyprodukuje obrovskú dávku plynov,“ povedal britským novinám vedec.
To isté, čo spôsobilo sibírske krátery môže byť aj za Bermudským trojuholníkom. Podobne aj pod oceánom sa môžu tvoriť tieto reakcie s tým, že zohrejú vodu a tá v kombinácii s veľkou dávkou plynov môže potopiť loď.
„Presne to isté sa môže stať vo vzduchu. Vzduch sa presýti v kombinácii s metánom a následne sa tamojšia atmosféra stane tak extrémne turbulentná, že vedie k zrúteniam lietadiel,“ dodáva Jeltsov.