TEMPE/RESTON - Astronómovia po celom svete už dlho túžili po možnosti detailne preskúmať povrch Marsu. Teraz sa im to konečne podarí vďaka dátam, ktoré získali z tepelno-senzorickej kamery navrhnutej na Arizonskej štátnej univerzite. S pomocou Termálneho emisného zobrazovacieho systému (THEMIS) a infračervenej kamery vytvorili dokonalú mapu optimalizovanú pre vedeckých výskumníkov.
Nová mapa Marsu bola vyvinutá Robin Fergasonovou z Centra astrogeológie a vedy v Geologickom inštitúte Spojených štátov v Arizone v spolupráci s výskumníkmi z Arizonskej štátnej univerzity. „Teraz sú tieto informácie voľne dostupné pre vedcov aj laickú verejnosť,“ hrdí sa Fergasonová.
Mapa využíva nočné snímky teploty, z ktorej odvodzuje „tepelnú zotrvačnosť“ pre oblasti na Marse s veľkosťou futbalového ihriska. Ide o konštantu, ktorá zisťuje, ako rýchlo sa povrch ochladzuje a ohrieva. Ako sa striedajú deň a noc, jemnozrnné materiály (piesok, prach) rýchlejšie menia teplotu, hodnoty tepelnej zotrvačnosti sú preto nízke. Protipólom sú pevné materiály, ktoré naopak spomaľujú prehrievanie a ochladzovanie, takže tepelná zotrvačnosť je vysoká.
„Tmavšie oblasti na mape sú v noci chladnejšie, majú nižšiu tepelnú zotrvačnosť, preto pravdepodobne obsahujú jemné častice, ako je prach, bahno alebo jemný piesok,“ vysvetľuje Fergusonová. Teplejšie oblasti sa zase skladajú z hrubšieho piesku, povrchovej krusty, úlomkov skalného podlažia alebo tvoria kombináciu týchto materiálov.
Už pred štyrmi rokmi sa dizajnér kamerového systému THEMIS Philip Christensen z Arizonskej štátnej univerzity použili denné snímky zo systému na vytvorenie globálnej mapy Marsu, ktorá líči reliéf planéty, ako sú krátery, vulkány, výtokové kanály, zosunuté pôdy či stvrdnutú lávu.
Obe tieto mapy bude využívať aj NASA, aby našla bezpečné miesta na pristátie na povrchu Marsu pri ďalšom zosadnutí v roku 2020. „Táto mapa obsahuje údaje, ktoré neboli nikdy k dispozícii, umožní regionálne a globálne štúdie o vlastnostiach povrchu. Nemôžem sa dočkať, až ho použijeme pri objavovaní nových pohľadov na nedávne dejiny povrchu Marsu,“ opisuje svoje nadšenie Fergasonová.