VIEDEŇ - Rieka Dunaj bola už v praveku dôležitou obchodnou cestou a je vraj aj jednou z najstarších vodných ciest na svete. Tvrdia to rakúski archeológovia, podľa ktorých to vyplýva z výskumu kamenných artefaktov v oblasti Mühlviertel na severe Rakúska. Okrem iného tam našli dôkazy o kultúre datovanej do tretieho tisícročia pred naším letopočtom.
Ide predovšetkým o nástroje z pazúrika a nespracovanú kamennú surovinu. Pazúrik bol vtedy vraj čosi ako "exportný hit" a jeho rozbor tu dokladá export z oblasti južného Nemecka, konkrétne Bavorska. Pazúrik bol podľa archeológa Alexandera Binsteinera "oceľou doby kamennej", vyrábalo sa z neho všetko, čo slúžilo na rezanie alebo prepichovanie.
Scenár takéhoto pravekého "obchodu" nie je známy - obchodníci buď mohli tovar doviezť priamo k zákazníkom, alebo sa mohli zísť napríklad na polceste, na akomsi "trhu". Prípadne skupiny z Rakúska podnikali cesty za surovinou do oblasti Nemecka. K riečnej doprave sa zrejme používali člny vydlabané z jedného kusu dreva. Vydanie štúdie k tejto problematike sa podľa Binsteinera plánuje na nadchádzajúci rok.
V Bavorsku boli v praveku tri veľké oblasti - Arnhofen, Baiersdorf a Flintsbach - odkiaľ sa stovky rokov "vyvážali" pazúriky do Horného Rakúska. Táto bavorská kultúra sa vyznačovala chovom zvierat, jej nositeľov jednoznačne identifikuje ich keramika, ktorú zdobili typickými vypichovanými vzormi a ornamentmi. Pri hľadaní nových sídlisk sa pravdepodobne kedysi po Dunaji dostali do oblasti Mühlviertel. Neskôr túto vodnú cestu využili aj na obchodovanie s ľuďmi zo svojho pôvodného domova.
Dunaj zo súčasných archeologických výskumov vychádza ako stále dôležitejšia obchodná spojnica. Vďaka analýze nájdených artefaktov sa dajú sledovať cesty od ťažby suroviny po dodanie konečnému užívateľovi.
V oblasti Mühlviertel mohlo žiť na jednom sídlisku 50 až 100 ľudí. Experti chcú nájdené artefakty i výrobný odpad z kamennej industrie podrobiť ešte dôkladnejšiemu porovnaniu a dokázať tak pravidelné obchodné kontakty medzi sledovanými oblasťami.