WASHINGTON - Spojené štáty pred viac než polstoročím o vlások unikli jadrovej katastrofe, keď z ich zničeného bombardéra letiaceho nad Severnou Karolínou vypadli dve atómové bomby. Súhrou náhod však bomby, ktorých energia bola výrazne väčšia ako v prípade náloží zvrhnutých na japonské mestá Hirošima a Nagasaki, nevybuchli. Podľa televízie CNN to vyplýva z dokumentov odtajnených tento týždeň Národným bezpečnostným archívom (NSA).
Jednej januárovej noci roku 1961 prelietaval bombardér B-52 s nebezpečným nákladom nad územím Severnej Karolíny, keď sa mu ulomilo pravé krídlo. Lietadlo sa rozpadlo, zvnútra sa uvoľnili dve jadrové bomby a mierili k zemi v blízkosti mesta Goldsboro. Jednej z nich sa po chvíľke otvoril padák, zatiaľ čo druhá sa rútila na zem voľným pádom.
Vo chvíli nárazu sa však podľa dokumentov poškodila tá časť, ktorá bola potrebná k iniciácii explózie. Druhá bomba síce vďaka mäkkému pristátiu náraz neutrpela, avšak už počas nehody lietadla sa pokazil prívod elektrickej energie z generátora k náloži, čo znemožnilo výbuch.
Výbušná sila oboch bômb bola 3,8 megatony, teda mnohonásobne viac ako u náloží zhodených na Japonsko, z ktorých tá silnejšia dosahovala hodnoty 0,01 megatony.
Na palube zničeného stroja bolo v ten deň osem ľudí, z ktorých päť nehodu prežilo. "Spadol som na nejaké stromy, uvidel svetlá a vydal sa k nim. Najťažšie prekážkou boli rôzni psi, ktorých som stretával na ceste," opísal pred časom svoje spomienky na nehodu druhý pilot stroja Richard Rardin. O nebezpečenstve, ktoré skrývalo lietadlo, nemal ani potuchy.