ISLAND - Známy ostrov sa pomaly ale iste stáva Mekkou pre potápačov z celého sveta. Láka ich zaplavená trhlina v zemskej kôre, kde sa môžu potápať doslova medzi dvomi kontinentmi.
Doteraz sa potápači húfne vydávali do Egypta, alebo do Austrálie, aby na vlastné oči videli bohatý a rozmanitý život koralových útesov Červeného mora či rovnako prekypujúci Veľký bariérový útes. No každý, kto na to má vhodný výcvik a výstroj, vymieňa tropické moria za ľadovú vodu najväčšieho islandského jazera Thingvallavatn.
Jazero totiž vzniklo zaplavením trhliny Silfra a ďalších kaňonov na mieste, kde sa rozchádzajú severoamerická a eurázijská tektonická doska. Tie sa od seba vzďalujú rýchlosťou dva centimetre ročne a potápači sa tak môžu ponárať priamo v trhline zemskej kôry. Nádherne to zdokumentoval fotograf Alex Mustard pre denník The Huffington Post.
Pre mnohých je takýto ponor životným zážitkom aj preto, že viditeľnosť pod hladinou presahuje 100 metrov. A to len vďaka neuveriteľne čistej vode, ktorá do jazera priteká z neďalekého ľadovca Langjökull.
Roztopená voda z neho vsakuje do pórov stuhnutej lávy, kde sa roky filtruje, kým cez podzemné vývery nedosiahne severný okraj jazera. Jedinou nevýhodou je, že ľadovcová voda nepresahuje teplotu 2 až 4 stupňov Celzia. Nuž, ale pre krásu treba trpieť.