KOŠICE – Nestačili sa ani poriadne aklimatizovať z náročnej cesty z Ameriky a už ich čakala skúška z dospelosti. Dvaja študenti z košického Gymnázia Tomáša Akvinského, Michal Géci a Martin Liščinský sa len v nedeľu v noci vrátili z Los Angeles a tento týždeň úspešne zmaturovali. Stretli sme sa s nimi v deň ich maturity a sú to milí, skromní chlapci, ktorých baví sitkom „Teória veľkého tresku.“
Čerství maturanti majú dôvod na radosť. Na celosvetovej súťaži mladých vedcov Intel ISEF v USA získali skvelé druhé miesto v kategórii fyzika a astronómia v konkurencii 1700 študentov zo 70 krajín sveta. Na medzinárodnom fóre predstavili svoj projekt: „Štúdia topenia v dvojrozmernom systéme malých magnetov“. Domov si odnášali nielen skvelé zážitky, ale i finančnú odmenu vo výške 1500 dolárov a pomenujú po nich i asteroid medzi Marsom a Jupiterom.
Mladí muži len v štvrtok zmaturovali, samozrejme "na čisté jedničky" a svoj úspech si ešte nestihli poriadne užiť. Dokonca ich vedecké úspechy nie sú zatiaľ žiadnym lákadlom pre dievčatá. „Práve naopak, fyzika ich odrádza,“ smeje sa Martin Liščinský.
Fyziku a technické vedy majú radi od detstva, ale nie sú to žiadni suchopárni vedci. Majú množstvo iných záujmov. Obaja si zamilovali hru na gitare. „Hrám už dlho a tiež lyžujem,“ hovorí Michal. Martin ho dopĺňa: „Mám rád umenie, rád kreslím a tiež som začal hrať na gitare. Bicyklujem a chodím na turistiku.“
Michal Géci nám prezradil, že je tiež fanúšikom amerického seriálu „Teória veľkého tresku“. „Je veľmi dobrý, baví ma ich humor,“ usmieva sa.
Mladí muži nám predstavili svoj projekt, ktorý ohúril ich kolegov zo zahraničia. S výskumom začali už v 3. ročníku v rámci SOČ (Stredoškolská vedecká odborná činnosť). Vyhrali s ním celoslovenskú súťaž a tak sa posunuli až do USA.
„V práci sme študovali dvojrozmerné topenie v makroskopickej sústave, ktorá simuluje mikroskopickú dynamickú sústavu. Je to sústava zhlukov nejakých častíc, napríklad molekúl. A makroskopická sústava to je ako náš model, magnety, ktoré sú väčšie. Je to akoby vzdušný hokej, na ktorom je veľa pukov a navzájom sa odpudzovali. Študovali sme procesy, ktoré sú prítomné pri prechode zo zamrznutej fázy, keď sa magnety nemiešajú medzi sebou a ďalšiu tekutú fázu, kde sa začnú už miešať. Zisťovali sme aké štrukturálne zmeny tam nastávajú. Podľa sily fúkania vzduchu sa v tomto prostredí mení trenie.“
Študenti nám prezradili, že takéto systémy sa síce už študujú, ale nie takto, ako to urobili. Ich výskum je inovatívny. „Takýto systém sa ešte nepoužíval. Je to len základný výskum, na ktorom sa už dá stavať ďalší výskum.“
Sú nielen dobrými kamarátmi, ale budú i budúcimi spolužiakmi na Technickej univerzite v Košiciach. Obaja sú už prijatí na fakultu kybernetiky. Maturitu však nebrali na ľahkú váhu. „V USA sme boli vyše týždňa a na prípravu sme nemali veľa času. Aj preto sme si maturitu odložili na posledné dni, aby sme sa dobre pripravili.“
V USA boli prvýkrát a sú z nich nadšení. Pri ich entuziazme a vedeckom zápale, určite nebola ich cesta posledná.
Intel ISEF je najväčšia a jediná celosvetová súťaž pre študentov stredných škôl, ktorú od roku 1950 organizuje Spoločnosť pre vedu a verejnosť. Od roku 1997 ju sponzoruje spoločnosť Intel.