PORTORIKO - Keď astronómovia z observatória Parkes v Austrálii zachytili v roku 2007 záhadný signál z neznámych, vzdialených galaxií, mnohí boli skeptickí. Na povrch však vychádzajú nové skutočnosti. Vedci veria, že signál je dôkazom mimozemského života. Nazdávajú sa, že pochádza z iných vzdialených galaxií.
Anténa rádioteleskopu Parkes v Austrálii, ktorá je široká 64 metrov, zachytila superrýchly výbuch rádiových vĺn. Cestovali zrejme tri miliardy svetelných rokov, aby sa k nám dostali. Výbuch pri tom trval len niekoľko milisekúnd. Vedci ho nazývajú Lorimerovo vypúšťanie podľa astronóma Duncana Lorimera, ktorý ho ako prvý objavil v júni 2013.
Mnoho vedcov vyjadrilo vážne pochybnosti a výbuch pripisovali problémom v zariadení ďalekohľadu, náhodnú chybu alebo signál vychádzajúci zo Zeme.
Kritika však bola nedávno umlčaná. Observatórium Arecibo v Portoriku je známe najväčším jednoaparátový rádioteleskop na svete, ktorý sa objavil aj v bondovke Zlaté oko. Astronómovia zachytili superrýchly výbuch, trvajúci tri milisekundy, ktorého popis sa perfektne hodí k výbuchom, ktoré našli svoje náprotivky v Austrálii. Tajomné signály, ako sa ukázalo, nie sú „chrobáky“ Arecibovho ďalekohľadu.
Ako uvádza nationalgeographic.com, vedci teraz dúfajú, že sa im podarí zachytiť väčší signál tak, aby ho bolo možné presne lokalizovať. Signály sú totiž tak silné a krátke, že musia pochádzať z veľmi hustých zdrojov, hovorí astronóm Scott Ransom.
Čo by mohlo byť zdrojom?
Vedci sa domnievajú, že môže ísť o kolízie neutrónových hviezd a čiernych dier, výbuchy magnetických neutrónových hviezd - magnetarov, oheň starovekej čiernej diery, veľké magnetické hviezdy, alebo chrčanie rotujúcej neutrónovej hviezdy, ktorá sa zmení na čiernu dieru.
„Naozaj sme zistili presné umiestnenie signálov,“ povedal Ransom a dodal: „Tak uvidíme, odkiaľ pochádzajú, dúfajme, že z iných galaxií, z ktorých budeme môcť vypočítať vzdialenosť."