VAROSHA - Pre dovtedy vyhľadávané turistické miesto Varosha na Cypre sa v roku 1974 zastavil čas. Po invázii Turkov na ostrov, ktorým sa nepáčilo paktovanie obyvateľstva s Gréckom, sa tisíce domácich rozhodli z oblasti utiecť a rezort, ktorý hostil aj hollywoodske hviezdy ako napríklad Elizabeth Taylor, zostal opustený. Zdá sa však, že mu teraz opäť svitla iskierka nádeje.
Rozpadajúce sa a vojnou zjazvené hotely priamo pri pláži sa stali symbolom rozdelenia krajiny medzi Turkami a Grékmi. Za 40 rokov len málo z nich vkročilo dovnútra mesta, ktoré stále stráži turecká armáda a ostnatý drôt.
Podľa profesora architektúry Jana Wamplera z Massachusetts Institute of Technology však táto oblasť predstavuje najväčšiu výzvu jeho kariéry. Spolu s tímom architektov, urbanistov, podnikateľov a mierových aktivistov chce prispieť k jej obnove a spraviť z Varoshe moderné ekomesto.
Grécko-cypersko-americká spoločnosť si kladie za cieľ premeniť mesto duchov na model ekologického priestoru, kde zostane zachovaný miestny charakter a pre zadlženú krajinu bude generovať príjmy.
"Je to obrovská príležitosť," povedal Wampler po päťdňovom seminári o tom, ako by mohli Varoshu priviesť k znovuzrodeniu. "Dokážeme navrhnúť udržateľné, ekologické mesto s vytváraním pracovných miest pre mladých ľudí, ktoré by bolo známe po celej Európe," myslí si hlavný architekt, ale karty hrajú stále proti nemu.
Mesto bolo predmetom opakovaných výziev návratu jeho obyvateľov ako znak budovania dôvery a predohru k všeobecnej mierovej dohode medzi cyperskými Turkami na severe a medzinárodne uznávanou gréckou časťou Cypru na juhu. Komplexná politika v krajine však naďalej zostáva hlavnou prekážkou pri obrode mesta tak, aby sa projekt dostal vôbec z rysovacej dosky.
Odhad z roku 2009 hovorí, že obnova infraštruktúry na Varoshe by stála dva milióny dolárov.