LONDÝN - Narodili sa niekoľko desiatok rokov po tom, ako americká armáda zamorila južný Vietnam herbicídom dioxín. Napriek tomu v tomto regióne stále žijú deti, ktoré v dôsledku toho trpia hrôzostrašným fyzickým aj psychickým postihnutím.
Newyorský fotograf Brian Driscoll odcestoval nedávno do Vietnamu, aby tu zdokumentoval každodenný boj tretej generácie obetí Agent Orange. Ide o zmes látok s herbicídnymi a defoliačnými účinkami, ktorá dostala názov po farbe sudov, v ktorých bola prevážaná.
Driscolla inšpiroval jeho strýko, ktorý je vietnamským vojnovým veteránom a zároveň jedným z približne 2,6 milióna amerických vojakov vystavených pôsobeniu nebezpečnej chemikálie. Brian vycestoval do Hanoja a vystopoval skupinu mladých Vietnamcov, ktorých zdravie bolo spustošené z rovnakého dôvodu. Zamieril na juh, kde v odľahlých dedinách našiel deti postihnuté vážnymi ochoreniami, uvádza denník Daily Mail. To, čo videl, ho šokovalo.
Jedným z nich je aj jedenásťročný Nguyen Pham, ktorý je slepý, hluchý aj nemý. Väčšinu svojho života preležal na lôžku.
Americké sily v priebehu desiatich rokov v rámci operácie Ranch Hand rozprášili vo Vietname, Laose a Kambodži 70 tisíc ton herbicídu v snahe zničiť čo najviac vegetácie, v ktorej sa ukrývali miestni partizáni. Podľa vietnamskej pobočky Červeného kríža ním bolo postihnutých asi milión obyvateľov vrátane 150 tisíc detí. Jeanne Stellmanová z Columbia University však odhaduje, že mohlo ísť až o 4,5 milióna ľudí, ktorí v tom čase žili vo vyše tritisíc obciach ležiacich v ceste postreku.
Medzi choroby, ktoré Agent Orange spôsobuje, patrí rakovina, napríklad Hodgkinov lymfóm, cukrovka 2. typu, sarkóm mäkkých tkanív, rázštep chrbtice či reprodukčné abnormality. V auguste podali miestne asociácie pre obete spomínanej chemikálie v poradí už štvrtú žalobu na americké chemické podniky, ktoré ju vyrábali.