BRATISLAVA – O tomto ste ešte nepočuli! Odvekí komixoví hrdinovia Batman, Superman či Spiderman majú v rámci Európy už niekoľko rokov konkurenciu. Novodobým maskotom Európskej únie je totiž urastený tmavovlasý Kapitán Euro (Captain Euro).
Oficiálna stránka Kapitána Euro vykresľuje ako nadaného a fyzicky zdatného syna významnej európskej veľvyslankyne a profesora paleontológie, ktorý Európu reprezentuje v tenise aj v lyžovaní.
Tmavovlasý mladík s civilným menom Adam Andros ovláda viacero cudzích jazykov. Túto schopnosť získal vďaka jazykovému experimentálnemu programu, ktorý podstúpil ešte v detstve. Spoločne so svojím tímom Twelve Stars bojuje za celosvetový mier, pričom sa snaží chrániť bezpečnosť a hodnoty Európy.
Aký by to bol však kladný hrdina, keby mu chýbali protivníci. Skupinka zločincov na čele s bývalým finančníkom Dr. D. Viderom (celým menom David Viderius) sa pokúša o rozdelenie EÚ, aby ju vďaka tomu jednoduchšie ovládla.
Kapitán Euro a detská propaganda
Zaujímavo v tomto kontexte vyznievajú kritické slová britského poslanca Európskeho parlamentu Daniela Hannana. Ten v zloduchovi Dr. Viderovi s orlím nosom, kozou briadkou a prehnanou láskou k peniazom vidí spojitosť s antisemitskými karikatúrami z čias Hitlera. Ďalšiu indíciu pre židovský pôvod zločinca vidí aj v jeho krstnom mene David.
Okrem toho kritizuje samotné využitie najmä medzi deťmi obľúbeného žánru – komixu na propagáciu EÚ. Upozorňuje na internú správu Európskej komisie spred pár rokov, ktorá detskú propagandu vníma ako vhodný prostriedok na upútanie pozornosti dospelých. „Deti môžu poslúžiť ako posli a pomôcť tak odovzdať odkaz EÚ až k nim domov. Mladí ľudia často fungujú ako sprostredkovatelia pre staršie generácie, pomáhajú im porozumieť a prijať euro,“ cituje Hannan zo správy.
Američania európskeho superhrdinu kritizujú
Nenápadný superhrdina Kapitán Euro v kostýme s prvkami európskej vlajky, ktorý namiesto násilia využíva svoj intelekt a logiku a ktorého EÚ vytvorila na podporu svojej činnosti hlavne v období zavádzania spoločnej meny, však v čase krízy pôsobí príliš umiernene, za čo ho pred pár dňami skritizovali aj v blogu amerického spravodajského portálu Huffington Post.
„Dnes, viac než hocikedy predtým, potrebuje Európa superhrdinu...“ Namiesto bezmocného superhrdinu v legínach s legitímnymi silami a zbraňami, by podľa blogu Huffington Postu mala Európa volať po hrdinoch, akými boli Batman a Robin, aby ochránili cenný demokratický mier. „Takže... uchovajte si euro, vyhoďte Kapitána,“ píšu nadnesene.