PEKING/PRAHA - Zajtra by na zasadaní čínskeho parlamentu mal byť menový do úradu nový prezident Si Ťin-pching (59). Jeho predchodca Chu Ťin-tchao (70) to dotiahol naozaj ďaleko. Z chudobného chlapca sa prepracoval až k najmocnejšiemu mužovi planéty.
Chu Ťin-tchao sa narodil 21. decembra 1942 v Ťi-si vo východočínskej provincii An-chuej, kde vyrastal v skromných pomeroch. Pôvodným povolaním je inžinierom hydrauliky, ktorú vyštudoval na prestížnej Univerzite Čching-chua v Pekingu v roku 1965, kde tiež získaval svoje prvé politické skúsenosti.
Na svojej alma mater vstúpil ako dvadsaťjedenročný do KS Číny. Už vtedy sa zoznámil s neskorším reformným generálnym tajomníkom ÚV KS Číny Chu Jao-pangom a stal sa jeho chránencom. Odborné vedomosti od roku 1968 uplatňoval na ministerstve vodných zdrojov a energetiky, ktoré ho vyslalo do chudobnej provincie Kan-su, aby sa podieľal na budovaní dvoch vodných elektrární na hornom toku Žltej rieky.
Éru raketového vzostupu Chu Ťin-tchao začal v októbri 1992, kedy prevzal v straníckom aparáte zodpovednosť za ideologickú a organizačnú prácu. Postupne sa ujal vedenia Vysokej straníckej školy ÚV KS Číny, stal sa členom sekretariátu a politického byra ÚV KS Číny aj stáleho výboru politbyra. V novembri 2002 bol menovaný generálnym tajomníkom ÚV KS Číny. Do prezidentskej funkcie nastúpil v marci 2003. V septembri 2004 sa stal vrchným veliteľom armády.
Na minulom novembrovom 18. zjazde strany odovzdal Chu funkciu generálneho tajomníka ÚV KS Číny a tiež velenie čínskej armády o desať rokov mladšiemu viceprezidentovi Si Ťin-pchingovi. Ten by ho mal na nadchádzajúcom zasadnutí čínskeho parlamentu vystriedať aj v prezidentskej funkcii.
Jeho heslom bolo "vybudovať harmonickú spoločnosť", čo sa mu ale podľa odborníkov príliš nepodarilo, pretože v krajine sa neustále prehlbujú rozdiely medzi bohatými a chudobnými. Pod jeho vedením sa Čína viac otvorila svetu a zaznamenala silný ekonomický rast, ktorý bol rýchlejší ako za vlády jeho predchodcov, aj keď v poslednom roku výrazne spomalil. Za jeho vlády Čína predbehla Japonsko a stala sa druhou najmocnejšou ekonomikou sveta. V roku 2003 sa krajina zaradila do "kozmického klubu" po boku Ruska a Spojených štátov, keď ako tretí štát na svete vyslala do vesmíru raketu s ľudskou posádkou.
Podľa analytikov je Chu príliš opatrným politikom "prázdnej rétoriky" s nedostatkom odvahy k výraznejším politickým reformám. Kritici mu vyčítajú aj škody na životnom prostredí, ktoré spôsobil silný hospodársky rast. Krajina je najväčším svetovým konzumentom energie a producentom skleníkových plynov, ktoré zrejme spôsobujú zmeny klímy.
Pôsobí dojmom schopného, vzdelaného človeka, do svojho súkromia ale nenecháva nahliadnuť, preto ho sprevádzajú tiež prívlastky tajomný, nečitateľný, záhadný, nevyspytateľný. Udivuje skvelou fotografickou pamäťou, rád tancuje a hrá stolný tenis.
Podľa amerického časopisu Forbes sa v rebríčku najmocnejších ľudí planéty roku 2010 umiestnil na prvom mieste (na čele rebríčka vystriedal amerického prezidenta Baracka Obamu). Je ženatý s Liou Jung-čching, s ktorou majú syna a dcéru.