BRATISLAVA - Silvester je za dverami. Skôr ako si našu domácu oblohu skrášlime čínskou pyrotechnikou, môžeme sa pokochať tým, ako vyzerá z vesmíru počas bežnej noci. Na obrázkoch, ktoré nedávno zverejnila americká NASA rozoznáte jednu z kolísok civilizácie - deltu Nílu. Ale aj vysvietené východné pobrežie Spojených štátov a riedko osídlené oblasti na ich Stredozápade.
Celých tristo tridsaťdva dní trvalo vedcom z NASA kým zachytili každý jeden kút našej matičky Zeme počas noci, mimo slnečného svetla. O všetko sa postaral satelit Suomi NPP. Ten napriek svojmu menu nie je fínsky, ale americký. Pomenovali podľa meteorológa z Minnesoty Vernera Suomiho, ktorý však mal fínskych rodičov. Satelit NPP Suomi použil celú škálu komplikovaných filtračných techník, aby dokázali zachytiť aj slabé zdroje svetla, ako mestské osvetlenie, požiare, alebo odblesk mesačného svitu. Veľa satelitov dokáže pozorovať Zem počas dňa, no Suomi NPP je špeciálne vybavený na nočné pozorovania, píše NASA na svojej oficiálnej stránke.
Nočné pozorovania Zeme pritom nie sú významné iba kvôli krásnym snímkam. Sú dôležité pre sledovanie vývoja počasia, ktorý s v noci nezastavuje, len my ho nedokážeme tak dobre pozorovať. Práve v noci sa často vytvárajú hmly a vznikajú určité typy oblakov.
Obrázok vo vysokom rozlíšení si môžete pozrieť tu.
Video: