WASHINGTON - Vedci z Edinburskej univerzity našli odpoveď na otázku, ako sa v ľuďoch a iných cicavcoch vyvinula existujúca inteligencia. Stanovili bod v dejinách evolúcie, keď v dôsledku "genetickej nehody" došlo k vývoju génov umožňujúcich myslenie a zvažovanie.
Práve táto zmena spred 500 miliónov rokov umožnila, že sme dnes schopní osvojiť si komplexné záležitosti, analyzovať situácie a práve nej vďačíme aj za flexibilitu nášho myslenia.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnilo odborné periodikum Nature Neuroscience. Štúdia potvrdzuje aj priamu súvislosť medzi evolúciou správania sa a pôvodom mentálnych ochorení. Za duševné choroby sú podľa vedcov zodpovedné rovnaké gény, aké zväčšili kapacitu nášho duševna.
"Jedným z najväčších vedeckých problémov je vysvetliť, ako sa počas evolúcie vyvinula inteligencia a komplexnosť správania sa," vysvetlil šéf vedeckého projektu Seth Grant.
Práca vedcov ukázala, že ľudská inteligencia sa zrodila ako výsledok náhleho zvýšenia počtu génov, spájaných s fungovaním mozgu u našich evolučných predkov. Podľa ich názoru mohlo k spomínanej "genetickej nehode" dôjsť u jednoduchých bezstavovcov žijúcich v mori.
Ich potomkovia mali potom už výhodu v priebehu ďalšieho procesu, ktorý sa postupne rozšíril aj na čoraz vyspelejšie druhy, stavovce, a neskôr i na človeka.