Ako vidno z archeologických nálezov, rakovina neprenasleduje ľudí iba v súčasnosti, ale trápila už aj staroveké civilizácie.
Rakovina je pravdepodobne stará ako ľudstvo samo. Mohla tak trápiť aj vrstovníkov Ötziho, pravekého ľadového muža, ktorý zahynul pred 3 500 rokmi v talianskych Alpách a ktorého objavili zmrznutého u Ötztal koncom 20. storočia.
Hippokratos jej dal meno
V minulosti si ľudia svoju chorobu často vysvetľovali ako nedostatočnú vieru chorého, pomstu bohov, pôsobenie tajomných čarov alebo prekliatie. Snažili sa ju liečiť všetkými dostupnými prostriedkami, najčastejšie pacienti končili v rukách chirurgov.
V staroveku sa vedľa operácií využívalo aj obľúbené liečenie pomocou energií a nevyhnutného obetovania bohom. Z tejto doby pochádza aj názov ochorenia - rakovina. Chorobu pomenoval grécky lekár Hippokratos (460 – 370 pred Kristom), podľa jej vizuálnej podoby s rakom. Jednalo sa o rakovinu prsníka, ktorá tvorí centrálny nádor, z ktorého do okolia vybehajú dlhé výbežky podobné nohám raka.
Renesancia - nové poznatky
Od stredoveku sa k liečbe používalo predovšetkým operatívne odstraňovanie nádorov, a to bez akejkoľvek anestézie! Až behom renesancie sa ľudia začali viacej zaoberať svojím telom, chorobami, skúmali anatómiu, uskutočnili prvú lekársku pitvu. Lekárov vtedy viac ako kedykoľvek zaujímalo, prečo a na čo sa umiera, dávali si do súvislostí choroby a ich príčiny. Pochopili, že za rad úmrtí sú zodpovedné rakovinové nádory, ale zatiaľ nevedeli, čo robiť a ako pacientov úspešne liečiť. Predpokladali, že za ochorenie môže skazená lymfa a chorých vykazovali z miest a obcí do izolácie. Verili totiž, že rakovina je nákazlivá, pretože ju pozorovali u viacerých osôb v jednej domácnosti. Týmto opatrením napokon chceli zabrániť jej šíreniu. Chorí sa vtedy túlali krajinou bez domova a bez pomoci.
Za všetkým hľadaj imunitu
Dnes sa vedci zhodujú, že spoločným menovateľom tejto zákernej choroby je i znížená protinádorová imunita, ktorá umožní patogénnym bunkám nekontrolovateľné bujnenie – vznik rakoviny. Kým je imunitní systém človeka silný a v poriadku, postará sa sám o narušené bunky, ktoré včas a bez následku zlikviduje. Keď však imunitu oslabíme napríklad dlhodobým stresom, nesprávnou životosprávou alebo iným vonkajším vplyvom, môže bohužiaľ dôjsť k ochoreniu.
Ovosan – nádej pre chorých
Ovosan je výživový doplnok určený pre prirodzené posilnenie imunity alebo ako podporný preparát v boji s rakovinou. Predstavuje veľkú nádej v boji s onkologickými ochoreniami a recidívami nádorových chorôb.
Jedná sa o prírodný prípravok obsahujúci zmes biologicky aktívnych fosfolipidov BAF®. Prirodzenou cestou naštartuje imunitný systém pacienta, ktorý vyhľadá narušené bunky, zničí ich a postihnutým miestam pomôže v ich regenerácii. Ovosan nie je návykový a nemá žiadne vedľajšie účinky.
Ako jednu z účinných látok prípravok využíva biologicky aktívny fosfolipid PNAE. Už v roku 1982 bol v Československej akadémii vied zahájený výskum nádejnej substancie z kuracích embryí. Výsledkom mnohoročného výskumu vedcov bol patent ether-fosfolipidu PNAE s protinádorovým a preventívnym účinkom. Ovosan posilňuje šance nemocného v boji s rakovinou.
Katarína Procházková
-Reklamná správa-