WASHINGTON - Pätica amerických dobrovoľníkov pred 55 rokmi urobila niečo, čo sa dnes absolútne prieči zdravému rozumu. Postavila sa na miesto, nad ktorým vybuchla atómová strela, aby prostredníctvom filmu demonštrovala bezpečnosť atómových zbraní.
V zábere kamery vidno päť mužov. Chvíľu sa nedeje nič, potom sa nebo rozžiari, nastane ticho a následne dorazí tlaková vlna. "Je po všetkom, priatelia! Zem sa chveje, to je úžasné! ... A priamo nad našimi hlavami sa dvíha oblak!" hlási komentátor s nadšením, ktorému sa niet, čo čudovať. Len málokto mal možnosť uzrieť oblak atómovej hlavice priamo zospodu. Nad nimi práve explodovala AIR-2 Genie o sile 1,5 kt.
Udalosti zachytené na snímke z amerických vládnych archívov sa udiali 19. júla 1957 približne sto kilometrov severozápadne od Las Vegas. Video, na ktoré upozornil článok amerického rádia NPR, vzniklo na požiadavku amerického vojenského letectva. Päť mužov pred kamerou boli dôstojníci letectva, ktorí sa k demonštrácii dobrovoľne prihlásili. Sidney Bruce, Frank P. Ball, Norman Bodinger, John Hughes a Don Lutrel sa dobrovoľne postavili pod výbuch atómovej hlavice. Jediný, kto účasť na akcii dostal príkazom, bol muž za kamerou, George Yoshitaka.
Pätica mužov sa rozhodla armáde pomôcť na sebe dokázať neškodnosť používania atómových zbraní na americkom nebi, a to pravdepodobne z vlasteneckých dôvodov. Strela AIR-2 Genie, ktorá nad nimi explodovala, bola totiž prvá z dvoch jadrových rakiet určených proti prípadným sovietskym bombardérom útočiacim na USA.
Najväčšie dávky ožiarenia zrejme dostala posádka lietadla, ktorá preletela mrakom. Podľa záznamov z pokusu to v dnešných jednotkách zodpovedá hodnote 50 milisievertov, čo je dodnes platný limit v USA pre ožiarenie pracovníkov za rok.
Ožiarenie pre skupinku na zemi bolo oveľa menšie. Hlavné nebezpečenstvo by mohol predstavovať rádioaktívny spad. Teda pevné častice rádioaktívnych látok rozptýlené z miesta výbuchu, ktoré sa môžu dostať do tela, a tam potom neustále žiariť. Tieto čiastočky však stúpali s oblakom horúcich plynov nahor a nedopadli priamo v mieste výbuchu.
Muži pod bombou tak stáli na relatívne bezpečnom mieste. Rádio NPR sa pokúsilo dohľadať osudy všetkých účastníkov, ale bez podrobnejších výsledkov. Väčšina z nich zrejme zomrela v pomerne požehnanom veku, niektorí žijú zrejme dodnes. Čo však neznamená, že by odborníci podobné pokusy považovali za dobrý nápad. Informoval portál idnes.cz.