WASHINGTON - Odtajnená listina z roku 1980 prvýkrát ukázala, ako administratíva vtedajšieho amerického prezidenta Jimmyho Cartera plánovala viesť nebezpečné útoky. "Direktíva 59" bola jedným z najkontroverznejších jadrových strategických dokumentov studenej vojny, ktorá by v prípade použitia mohla vyústiť do apokalypsy. Tomu však Američania veľmi neverili.
Nariadenie, ktoré Carter podpísal 25. júla 1980, rozširovalo právomoci prezidentov USA, čo sa týka použitia jadrových zbraní až po preventívny jadrový úder. Úlohou tohto útoku bolo spôsobenie maximálnych ekonomických strát a faktické odzbrojenie ZSSR.
Autori „Direktívy 59“ si mysleli, že použitie jadrových zbraní proti Sovietskemu zväzu nespôsobí katastrofu. Súčasne s tým upozorňovali, že vojna bude dlhá a podľa ich hodnotenia na zničenie všetkých cieľov budú potrebné dni a týždne.
Píše sa v nej taktiež, že ak by zastrašenie zlyhalo, "USA musia byť schopné bojovať tak úspešne, že protivník nebude môcť dosiahnuť svoje vojnové ciele a utrpí škody, ktoré budú neprijateľné".